SİYASET
Giriş Tarihi : 31-01-2021 00:07   Güncelleme : 01-02-2021 09:15

Alkan:Gündeme dair açıklamalarda bulundu

Milliyetçi Hareket Partisi Rize İl Başkanı İhsan Alkan Çay Tv’de Mehmet Can Peçe’nin hazırlayıp sunduğu Canlı Gündem programında gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Alkan:Gündeme dair açıklamalarda bulundu

Pandemi dönemi başlangıcından bu yana insan sağlığını önemsediklerini bu nedenle pek ön planda olamadıklarını ifade eden Milliyetçi Hareket Partisi Rize İl Başkanı İhsan Alkan “İnsanların sağlığı açısından devletimiz önlemler alıyor. Bugün Rize’de bir sürü işletmemiz halen daha kapalı. Kısa bir dönem dolmuşlarımız yarı kapasitede insan alabildi. Bunların hepsi insan sağlığını korumak açısından devletimizin aldığı önlemlerdi. Bugün devletimiz bu tür önlemler alırken biz toplumun önünde yürüyen insanlar devletin aldığı önlemleri delersek çokça gezersek yanlış bir durum olur. Biliyorsunuz ki bizim cenazelerimiz genelde kalabalık oluyor. Gitmek zorunda kalıyorsunuz. Bu defada vatandaş soruyor, başkanım bizlere dükkânınızı kapatın diyorsunuz, ama sen cenazede 50 kişinin arasına girdin gibi serzenişleri oluyor haklı olarak, dolayısıyla bu insanlarımızın da haklı tarafları olduğu için kendimizi geri tutmaya çalıştık. İnşallah en yakın zaman da bu musibetten kurtarırız ve vatandaşımızla helalleşiriz. “ dedi.

HEMŞERİLERİMİZLE KİMYAMIZ UYUŞTU

2018 yılında atanarak göreve gelen ve ardından 2020 yılında seçilerek il başkanlığı görevine devam eden Alkan Kongre süreci öncesi ve sonrasını da anlattı. Alkan Milliyetçi Hareket Partisi’ne gönül vermiş eski il yöneticilerine de teşekkür ederek  “2018 yılında Sayın Genel Başkanımızın emir ve talimatlarıyla atanmıştık. 2 yıl süreçte buradaki il ve ilçe teşkilatlarımızla beraber atama sürecini takip ettik ve bir seçim atlattık. Daha sonrasında 14 Mart 2020 yılı için yapılacak Milliyetçi Hareket Partisi genel kurulu için il kongre tarihleri belirlenince Sayın Genel Başkanımızın Teşkilatlardan sorumlu başkanımızın ve Genel Merkezimizin takdiriyle tekrar Milliyetçi Hareket Partisi il başkanı olarak burada kongreye katılma görevi bizlere talimatı verildi. Bizlere de nasip oldu kongremizi atlattık. Görev dağılımımızı yaptık ve görevimize başladık. Dünde il başkanı bizdik bugünde Milliyetçi Hareket Partisi’nin kıymetli hazirunu bizlere yeniden görev verdiler ve bu görevi ifa etmeye çalışıyoruz. Arkadaşlarımızla beraber zor bir sürece yeniden talip olduk. Nasip olursa yine önümüzdeki dönem seçimlerde başarılı bir şekilde temsil etmek istiyoruz. 51 yıllık mücadelemize katkılarından dolay Milliyetçi Hareket Partisi’nde eski il başkanlarımıza, il yöneticilerimize, mahalle köy başkanlarımıza, Ülkü ocakları il başkanlarımıza, ocak yöneticilerimize hizmet veren bedel ödeyen herkese saygılarımı ve sevgilerimiz arz ediyorum. “ ifadelerini kullandı.

 

Rizeli hemşerileri ile iyi anlaştıklarını Rizelilerin kendisi ile kimyasının uyuştuğunu çalışmalarıyla taktir topladıklarını söyleyen Alkan “Bizim hemşerilerimizle kimyamız uyuştu. Siyasi kimliğimiz ortaya koyduğumuz tavır Rizelinin hoşuna gidiyor. Korkmadan cesurca bildiklerimizi her yerde söylüyoruz. Bu da Rizeli hemşerilerimiz tarafından takdir gördü. Özellikle Cumhur ittifakının bizlere burada yansıması 15 Temmuz’dan sonra ve 16 Nisan Referandumuyla ve daha sonrasında 24 Haziran genel seçimleriyle beraber Sayın Cumhurbaşkanımızla Sayın Genel Başkanımız arasında olan muhabbet. Dolayısıyla insanımız Milliyetçi Hareket Partisi’nin dün ne yaptığını bugün ne söylediğini çok iyi biliyor. Dünün hatalarını biliyoruz. Bugüne ise ışıkla bakmak için mücadele ediyoruz. Rizeli bunun farkında. “ dedi.

Sadece Rize’nin değil karadenizde bir çok il içinde mücadele ettiklerini ifade eden Başkan Alkan : “Çay üreticimiz var. Giresun Tirebolu’ya kadar, oradaki çay üreticilerimizin de haklarını savunuyoruz. Fındık üreticilerimiz var, Giresun’da, Samsun’da, Ordu’da, Borçka’da Artvin’de ki Rize’de de var. Fiskobirlik üzerinden gördüğümüz yanlışları söyleyerek, onlarında haklarını savunmaya çalışıyoruz. Dolayısıyla vatandaşımızın bizlere bakışı iyi. Her şeyden önce bizlerde vatandaşlarımızın bizlere olan bu güvenini boşa çıkartmayacağız. “

MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ İKTİDAR ORTAĞI DEĞİL

Her defasında vurgulayarak söylediği Bizler ittifak ortağıyız iktidar ortağı değiliz sözlerini de yineleyen Milliyetçi Hareket Partisi il Başkanı Alkan Cumhur ittifakı hakkında bilinmesi gerekenleride şöyle ifade etti “Rize’de de Ankara’da olduğu gibi yaşanıyor. Genel başkanımızın da söylediği gibi, bizler Cumhur ittifakında paydaşız. Milliyetçi Hareket Partisi olarak iktidar ortağı değiliz. Rize’de 3 belediyemiz var. Burada insanlarımız Milliyetçi Hareket Partisi’ne belediye başkanlarımız nezdinde temsil yetkisi verdi. 3 Vekilimiz var, bunlar Adalet ve Kalkınma partisinde paydaşımız. Dolayısıyla vatandaşlarımız şunu bekliyor, Milliyetçi Hareket Partisi’nin her söylediği olsun. Bu şekilde bir ittifaktan bahsediliyorsa, böyle bir ittifak söz konusu değil. Bizler sadece Cumhur ittifakının paydaşıyız. Devletimizin ve Milletimizin yanındayız. Burada daha çok yerel siyasetle alakalı siyaset yapmaya çalışıyoruz.

Bizler Genel başkanımızın Emir ve talimatlarına uyarız. Ankara'da Sayın cumhurbaşkanımızla Genel başkanımız arasında muhteşem bir birlik ve beraberlik var. Bizde Sayın genel başkanımızın emir ve talimatlarını izliyoruz. Aynı şekilde Sayın Cumhurbaşkanımızın da emir ve talimatlarını izliyoruz. Onlar ne şekilde hareket ediyorlarsa onlar şekilde hareket ediyoruz.”

SALARHA TÜNELİ AÇILIŞINA DAVET EDİLMEDİK

Rize merkezi Salarha ve Muradiye beldesine bağlayan Salarha Tüneli'nin ilk tüpünün açılması programına davet edilmediklerini söyleyen Başkan Alkan “ Ben Rize’de etkili ve yetkili biri olsaydım Vatanını ve Milletini seven bütün İl Başkanlarını acılaşa davet ederdim” diyerek “Salarha tüneli açılışına davet edilmedik. Aslında bu çok da önemli değil. Sayın Cumhurbaşkanımız açılış yapacaktı. Herhalde Kara yollarımız bu şekilde bir organize yaptılar. Bence devletin bir yatırımıydı. Özellikle birlik ve beraberliğin bu dönemde önemi ne vurgu yaptığımız zamanda Devletin bir yatırımı açılırken Vatanını ve milletini seven bütün siyasi parti il başkanlarını davet ederdim. Tabii ki ben etkili bir noktada olsaydım. Arkadaşlarımız böyle yapmak istemişler o da onların takdiri. Her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır. Vatandaşımız da bizlere neden tünelin açılışına katılmadığımızı sorduklarında davet edilmediğimizi söyledik. Neden davet edilmediğiniz dediklerinde de bu sorunuzun muhatabı biz değiliz dedik. Ülkemizi yönetme noktasında görevli olanlara Rize’mizin sıkıntılarını anlatıyoruz. Bizler doğruyu söylüyoruz herkes şahittir. Kimseden korkacak çekinecek bir şeyimiz de yok. Biz Rize ismini ve özellikle Recep Tayyip Erdoğan ismini zikrederek Ankara'da da insanlarımıza çokça zikrediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız Ülkeyi yönetiyor Bunu rahatlıkla diye biliyoruz.” İfadelerini kullandı.

BELEDİYELERİMİZİN YANINDAYIZ

Çayeli Belediye başkanı İsmail Hakkı Çiftçi’nin ağabeyini işe alması konusuna da açıklık getiren MHP Rize il Başkanı İhsan Alkan “Rize’deki 3 belediyemizde ellerinden geleni yapıyorlar. Ekonomide ülkemizde önemli bir bütçe daralması oldu. Sorulduğu zaman belediye başkanlarımız ne olduğunu anlatabiliyorlar. Çayeli Belediye başkanımız aday olduğunda da söylemişti, Belediye başkanı olduğum zaman maaş almayacağım. Bunu İstanbul’da Ankara’da yaşayan vatandaşlarımızda biliyor. İsmail başkanın belediye başkanlığı maaşına ihtiyacı yok. Abisinin de yok. Çayeli’nin imarıyla alakalı ciddi bir sıkıntı vardı. Başkanımızın da İstanbul Büyük Şehir Belediyesinde imar müdürlüğü yapmış bir abisi vardı. Gelip Çayeli Belediyesinde de insanlara yardımcı oluyordu. İmar konusunda her şekilde orada vatandaşımıza yardımcı olma hususunda her şeyi yapıyordu. Bir meclis toplantısında toplantıda ki arkadaşlarımız neden bu işlere karışıyor diyerek tepki gösterdi. Orada da diyorlar ki madem öyle işe alın kendisini. Başkanımız da tamam diyor. Bunu söylerken de altını çizerek söyleyelim oradan maaş almıyor. Belediye başkanımızda maaş olmuyor aynı şekilde kardeşi de maaş almıyor.  Burada tek sıkıntı belediye başkanımızın abisi olması. Bu süreçle alakalı bizim Çayeli ile alakalı Derepazarı ve İkizdere belediyesiyle alakalı emekli olmuş, buralarla ilgili projesi olan planı olan İstanbul ve ya başka bir belediye de başarılı bir şekilde görev yapmış vatandaşlarımız varsa para almadan belediyelerine hizmet etmek isteyenler varsa, buyursun gelsin. Biz bunula mutluluk duyarız.” dedi.

“Çayeli belediyesi ile alakalı ben bir iki örnek vereyim. Çayeli Belediyesi’ni 28 milyon borç ile İsmail Hakkı Çiftçi devraldı. Şuanda 14 milyon civarında bir borcumuz var. Özellikle bu pandemi sürecinde borcumuzu yarı yarıya indirdik. Bunu da çöp toplamayarak ve ya başka kısıtlamalara giderek azaltmadık. Çayeli belediyesi yine çalışmalarına devam ederek doğalgaz ile alakalı bir sürü programlamalar yaptı. Su projesi ile alakalı belediye başkanımızla beraber giderek çalışmalarımızı yapıyoruz. Yakın zaman da Çayeli büyük bir sel felaketi yaşadı ve buna rağmen borcumuz 14 milyona kadar indi. “

Şehir hastanesinin deniz dolgusu üzerinde neden olmamasını istediklerini söyleyen Alkan : “Şehir hastanesi ilimize hayırlı olsun. Şehrimizin yetkilileri ve etkilileri Şehir hastanesinin deniz dolgusu üzerinde yapılmasına karar verdiler. Şehrimiz buna karar verdi. Konuyla alakalı sağlık yatırımları genel müdürünü ziyarete gittim. Bu konuda artık konuşulacak bir şey yok. Bizim karşı çıktığımız şey şuydu. Şu anda kentsel dönüşüme giren binaları 50 yıl önce yaptık, deniz suyu bu yapıları tahrip etti. Şimdi yıkmak zorunda kalıyoruz. Yarın yine 50 yıl sonra bu tür bir noktada olmasın. Bizden sonrakiler aynı sorunları yaşamasın diye istedik.  Birçok yer konuşulmuştu. Şehri içeriye doğru yapma anlamında Salarha da yapılabilir, gibi bir teklifte bulunmuştuk, ama şehrin yetkilileri Şehir hastanesi deniz dolgusunda olacak dediler, artık bizimde diyecek bir şeyimiz yok. Bizler sayın bakanımıza da vekilimize de bu durumu ilettik. Şehir hastanesinin içeride yapılmasını istiyoruz diye ayrı zamanda vatandaşlarımızın yerleri de değer kazansın istedik. Bu nokta da tabi onlar da araştırmalarını yapmışlar, sormuşlar soruşturmuşlar istişarelerini yapmışlar ve buraya karar vermişler. Bizim bu anlamda bir yetkimiz yok. Tekrar hayırlı olsun şehrimize. “ dedi.

ÇAY KANUNUNDA TOP RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİNDE

“Çay ile alakalı bütün siyasi partiler yıllarca konuştuk. Çayın yüzde 66’sı Rize’dedir. Cumhurbaşkanımızın adına tarım politikalarımızı yürütmek üzere kabine de görevli sayın tarım bakanımız Bekir Pakdemirli’dir.  Her yıl konuştuğumuz çay kanunu niye yok, şimdi yine çay sezonu yaklaşıyor yakın zaman da da hazırlıklar başlayacak. Bütün siyasetçiler taban fiyatın altında çay satılmasına bizde karşıyız diyor. Biz de dedik ki ciddi mi söylüyorsunuz, peki tamam. Herkes Çay Kanununun çıkmasını istiyorsa gelin bunu çözelim. Çayı bizden çok çok iyi bilen abilerimiz var. Özellikle geçmiş dönemde bu nokta da bizlere tarımsal politikalarla alakalı il başkalığımızda görev yapan eski Borsa başkanımız Tahsin Sancak beyle beraber, çayın sıkıntılarını çözecek olan bir kanun hazırladık.  Farklı hazırlanan tekliflerde vardır. Bunların içerisinde bizim kabul etmediğimiz noktalar da vardı. Ziraat odasının çıkartmak istediği kanunla alakalı bizim eksik gördüğümüz yerler vardı. Ortaya bir nokta koyduk ve biz bu kanun teklifini hazırladık. Geldiğimiz noktada en son sayın bakanımızın Rize şehrimizi ziyaretinde sayın bakanımıza ulusal çay konseyi toplantısında çıktım sanayicinin derdini müstahsilin derdini açık açık söyledim. Dedik ki sayın bakanım Rize’de problem var. Biz derdimizi anlattık. Şimdi yeniden birileri kanun diyor. Artık top Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nde. 10 senede bu şehre bir katkınız olsun ve bu kanun taslağı işini çözün. Bundan daha önemli bir işiniz yok. “