20 ŞUBAT 2020 Perşembe 20:46
YEREL
Giriş Tarihi : 17-01-2020 22:49

Arkeolog Merve mobbing sonucu intihar etti iddiası: Yetkililer mobbinge sessiz

Antep'te müzede görev yapan Arkeolog Merve Kaçmış'ın intiharına, maruz kaldığı mobbingin neden olduğu öne sürüldü. Kültür Sanat Sen "Yetkililer mobbinge sessiz" açıklaması yaptı.

Arkeolog Merve mobbing sonucu intihar etti iddiası: Yetkililer mobbinge sessiz

İnanç YILDIZ
Diyarbakır

Antep'te Zeugma Mozaik Müzesinde Arkeolog olarak çalışan Merve Kaçmış 13 Ocakt'ta yaşamına son verdi. Ağabeyi Ömer Ozan Kaçmış, "kayıp" olan 150-200 adet tarihi eseri usulsüz şekilde üzerine geçirmesi konusunda kardeşinin müze müdürü tarafından mobbinge maruz kaldığını iddia etti. Konuyla ilgili soruşturma açılırken, yazılı açıklama yapan Kültür Sanat Sen ise müdüre yönelik mobbing davalarının açıldığını ancak yetkililerinin bu duruma sessiz kaldığını söyledi. Sendika ayrıca, aynı müdür döneminde daha önce de bir personelin yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Dicle Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü mezunu olan 33 yaşındaki Merve Kaçmış, yaklaşık iki yıl önce Gaziantep İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne bağlı Zeugma Mozaik Müzesine sözleşmeli memur olarak atandı. Diyarbakır'a ailesinin yanına gelen Kaçmış, 13 Ocak’ta yaşamına son verdi. Ancak Kaçmış’ın aylardır müzenin müdürü olan E.Ö.'nün mobbingine maruz kaldığı iddia edildi.

Kendisine mobbing uygulayanları tek tek anlattığı bir mektup bırakarak yaşamına son veren Kaçmış'ın ölümü üzerine konuyla ilgili soruşturma başlatıldığı öğrenildi. Yaşanan intiharın ardından Gaziantep İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü de olayın araştırılması için Bakanlıktan müfettiş talebinde bulundu.

"KAYIP TARİH ESERLERİ USULSÜZ ÜZERİNE ALMASI İÇİN BASKI YAPILDI"

Diyarbakır’da kurulan taziyesinde Evrensel’e bilgi veren Kaçmış’ın ağabeyi Ömer Ozan Kaçmış, söz konusu iddialar hakkında şunları anlattı:

"Kardeşim Merve Kaçmış iki yıldan beri Gaziantep Müze ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünde Arkeolog olarak görev yapmaktaydı. Müzede bundan 6-7 ay öncesinde çalışan bir memurun başka bir kuruma gönderilmesi sonucunda o memurun üzerindeki tarihi eserlerin devredilmesine ilişkin çalışmalar sırasında 150-200 adet eksik tarihi eserin olduğu ortaya çıkmıştır. Kardeşime müzede kayıp olan eserleri usulsüz bir şekilde üzerine geçirmesi konusunda müze müdiresi tarafından baskı yapılmaya başlanmıştır" dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-GAZETE
 Trabzon yerel basınından şampiyonluk sesleri
ANKET OYLAMA TÜMÜ
SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ
E-Bülten Kayıt
Haberler Son Dakika Haberleri Haber Siteleri