RİZE
Giriş Tarihi : 14-11-2020 09:00   Güncelleme : 14-11-2020 09:00

Çayeli Bakır İşletmeleri Deprem Riskini mi Arttırıyor?

Rize’nin Çayeli ilçesi Madenli beldesinde, Çayeli Bakır İşletmeleri’ne ait maden işletmelerinin altından geçtiği iki mahallede dinamit patlatmaları nedeniyle yolların çökmesi yöre halkının tepkisine neden olmuş. Halk, Çayeli Bakır İşletmeleri önünde eylem yapmıştı.

Çayeli Bakır İşletmeleri Deprem Riskini mi Arttırıyor?

Konuyla ilgili Tv53’de “Bir Başka Konu” programına konuk olana İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Murat Yazıcı Çayeli Maden İşletmelerinde sabah 9:00 Akşam 4:30’da dinamit patlatımları bölgede deprem hatlarının genişlemesine neden olduğunu ve oradaki bir çok yapının bu nedenle zarar gördüğünü söyledi. 


Tv53’de Gazeteci Turgay Ayhan’ın sorularını yantlayan İnşaat Mühendisleri odası Başkanı Murat Yazıcı deprem hatlarının iyi anlaşılması gerektiğini Karadeniz bölgesinde özellikle Rize’nin risk olarak 3. Derecede olauğunu ifade ederek “Deprem hatlarını iyi anlamak lazım. Karadeniz bölgesi özellikle Rize 4. Derece deprem bölgesiydi. Fakat son yapılan deprem haritasıyla beraber Pazar ilçemizim bir kısmı ikinci derece Ardeşen, Çayeli, İspir iki ve üçüncü derece Rize merkez de üçüncü derece olarak deprem haritalarında değişmiştir. Bunun nedeni ise Çayeli’nden Karadeniz’e çıkan yeni bir deprem hattının oluşması Gürcistan, Tiflis’ten gelen yeni bir deprem hattı, bir de Yusufeli’nden Karadeniz’e doğru gelen bölge. “ dedi.


ÇAYELİ MADENDEKİ DİNAMİT PATLAMALARI DENGEYİ BOZUYOR
Çayeli Bakır İşletmelerinin bulunduğu alanda bir çok yapının dinamit patlatımları nedeniyle yıkılıp yeniden ahşap binalar olarak yapıldığını ve yollarda çökmelerin yaşandığını söyleyen Yazıcı: “Yapılan Çayeli Bakır madenindeki dinamit atımları sabah 9 ve akşam saatleri 4.30’da olduğunu biliyoruz. Bu patlamalar yüzeyin 450 ile 500 metre aşağısında çok yıkıcı olmayan fakat yukarıda tarımsal yapıda ve doğal yapıda dengeyi bozacak titreşimler oluşturmaktadır.  Çayeli’nde yaşanan en son sel felaketini incelemeye gittiğimiz de madene yakın yukarıdaki mahalleyi de dolaştığımızda şunu gördük. Yollar deprem etkisine uğramış, arazi içerisinde büyük yarıklar var, bu yarıkların içerisine düşüldüğünde kayıp olunacak seviyede yerler var, kimi evleri maden ve madenin verdiği zararlardan dolayı yıkıp ahşap evlere çevrilen binalar var, şuan dada yenilenen binalar var. Oradaki etki tamamı birbirine karışmış bir etki. Yıllar boyunca atılan dinamitler, sarsıntıyla yukarıdaki üniforman yapıyı bozmuş durumdadır. Sabah 9 ile akşam 4.30 da patlamanın olduğu saatlerde baktığınızda oradaki titreşimi herkes hisseder. Evlerin içerisine girildiğinde çatlamış ve yanlanmış binalar görürsünüz.  Bu etkiyi çok hisseden binaların yıkılıp yerlerine yeni ahşap binaların yapıldığını görürsünüz. Yolların kısmen yağmur ve patlatılan dinamitlerle beraber yolların kaydığını sallım hareketi yaptığını çok rahatlıkla çıplak gözle görebilirsiniz. “ ifadelerini kullandı.


İnşaat Mühendisleri odası Başkanı Murat Yazıcı: “Sadece bununla bitmiyor. Çayeli Madenli Belediyesinin hemen arkasında bir tane menfez yapılmış. Menfez 50 santim yüksekliğinde 1 metre genişliğinde buradan hangi su akabilecek.  Yukarıdan yüklü gelen su nasıl kendini o menfezden dışarıya atabilecek. Hemen karşıda da Çayeli Bakır İşletmelerinin attığı dinamitlerden toprak zaten ayrışmış arasına yağmur suyu girdikten sonra kaymaların kendiliğinden oluştuğu alanlar var. Hepsinin birbirine harman olduğu bir yapı var. “ dedi.