SİYASET
Giriş Tarihi : 11-06-2021 11:33   Güncelleme : 11-06-2021 11:33

ÇAYKUR’UN GİZLİ GENEL MÜDÜRÜ EKREM YÜCE Mİ?

Cumhuriyet Halk Partisi Rize il Başkanı Saltuk Deniz ÇAYKUR Yönetim kurulu üyeliğinde bulunan Sakarya Büyük Şehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin ÇAYKUR’dan derhal istifa etmesi gerektiğini söyledi.

ÇAYKUR’UN GİZLİ GENEL MÜDÜRÜ EKREM YÜCE Mİ?

2019 Yerel Seçimlerinde AK Parti Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan ve seçimleri kazandıkdan kısa bir süre sonra da ÇAYKUR ‘dan yönetim kurulu üyesi olan Yüce’nin istifa etmesi gerektiğini söyleyen Başkan Deniz: “ Çaykur kimsenin çiftliği değildir” diyerek “Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini sürdüren Ekrem Yüce’nin Çaykur Yönetim Kurulu üyeliğine devam etmesi etik değildir.” Dedi.

‘ÇAYKUR KİMSENİN ÇİFTLİĞİ DEĞİLDİR’

Başkan Deniz personel harcamalarının 2020 yılında arttığını ifade ederek: “Çaykur’un Yönetim Kurulu üyeliği , kişilerin boş zamanlarında yapacağı bir iş değildir. Çaykur kimsenin çiftliği değildir .Çaykur’un 2020 yılı faaliyet raporlarına göre Personel harcamaları % 7 oranında artarken Çaykur’un Yönetim ve Denetim kurulu üyelerinin masrafı % 24 artmıştır.Aşırı derecede Finans yükü altında bulunan ve rekor zararlar eden Çaykur’un , boş zamanlarında çalışacak ve katkısı olmayacak kişilere para vermeye hakkı yoktur. “ diye konuştu.

‘ÇAY ÜRETİCİLERİNE SAYGISIZLIK YAPILIYOR’

Defalarca konuyla ilgili açıklama yaptığını söyleyen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Rize il Başkanı Deniz: “Sakarya gibi Nüfusu 1 Milyonun üstünde olan bir ilin Büyükşehir Belediye Başkanlığını yapan Ekrem Yüce hangi zamanını ayıracak da Çaykur’a katkı sunacak. Ayrıca Çaykur’a ayıracağı her zaman Sakarya’ya ayıracağı zamandan çalınan zaman olacaktır. Bu etik bir durum değildir. Bu durum aynı zamanda hem çay üreticilerine hem de Sakaryalılara saygısızlıktır. Bu çağrımızı daha önce de yapmıştık, şimdi bir kez daha sesleniyoruz. Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, hemen Çaykur Yönetim Kurulu Üyeliğinden istifa et.” Dedi.

‘ÇAYKUR’UN GİZLİ GENEL MÜDÜRÜ EKREM YÜCE Mİ?’

Çaykur’un varlık fonundan çıkartılması gerektiğini söyleyen Başkan Deniz ayrı zamanda da Ekrem Yüce’nin Çaykur yönetim kurulundan istifa ederek aldığı ikinci maaşında derhal kesilmesi gerektiğini söyledi. Başkan Deniz Ekrem Yüce’nin hem Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanlığından hem de Çaykur Genel Müdürlüğünden maaş almasını eleştirerek: “Yoksa Çaykur’un gizli genel Müdürü Ekrem Yüce’midir ? Ekrem Yüce, Çaykur için en büyük tehlike olan Varlık Fonu’nun Çaykur’daki temsilcisi midir? Çaykur’un Varlık Fonuna devrinden sonra  yaşamış olduğu aşırı zarar ve banka kredileri batağına sokulması projesinin uygulayıcısı mıdır? Ekrem Yüce’nin Sakarya Büyükşehir Belediyesindeki geliri yeterli değil midir ki, ayrıca Çaykur Yönetim kurulu üyeliğinden gelir elde etmeye ihtiyacı vardır… Son söz; Çaykur’un sermayesi bir an önce artırılmalı, Çaykur Varlık Fonu’ndan çıkarılmalı , Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce Çaykur Yönetim Kurulu üyeliğinden istifa etmeli ve ÇAY’da Taban Fiyat Uygulamasına geçilmeli kota ve kontenjan kaldırılmalıdır.” Diye konuştu.