Rize Haber, Rize haberleri, Sondakika Rize haberleri
HV
30 EYLÜL Cuma 02:28

CHP'li Saltuk Deniz: Gerekirse havaalanında eylem yapacağız

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Rize İl Başkanı Saltuk Deniz Abdulhamit'in resminin yanında Havalimanında Atatürk ve İnönü'nün resminin olmayışını eleştirerek ''Abdülhamid’in çay tarımıyla ne alakası var. Niye İsmet İnönü’nün niye Atatürk’ün bir resmi yok. Gerekiyorsa havaalanına gidip eylem yapacağız'' dedi.

RİZE
Giriş Tarihi : 15-08-2022 15:39   Güncelleme : 15-08-2022 16:38

HÜSEYİN ALTUN / MERVE DEMİRCİ'NİN HABERİ

Cumhuriyet Halk Partisi Rize İl Başkanı Saltuk Deniz Rize Artvin Havaalanı'nda yaptığı inceleme de Rize-Artvin Havaalanında bulunan Çay Müzesi'nde İnönü ve Atatürk'ün resimlerinin olmamasına rağmen Abdulhamit'in resminin olmasını sert bir dille eleştirdi ''Orada niye İsmet İnönü’nün niye Atatürk’ün bir resmi yok. Bu niye koyulmuyor oraya bu işin tarihindeki Atatürk’ün, İsmet İnönü’nün rolü niye gizlenmek isteniyor''dedi.

 

''CHP Rize'de Çay Tarımını Getiren Partinin Adıdır''

Başkan Deniz''Vatandaş çaykuru yok sayan bir çay kanununu kabul eder mi? Çaydan satın alma garantisi şarttır… çünkü 3788 sayılı yasa 1940 yılında çıkartılan yasa vatandaşa çayda satın alma garantisi veriyor. Bu satın alma garantisi geldiği için üretici çay tarımına giriyor. İlk çay fabrikası İsmet İnönü tarafından kuruluyor. Sokakta bize hep şunu söylüyorlar CHP Rize’de ne yaptı? CHP Rize’de çay tarımını getiren partinin adıdır. CHP Rize’de ilk çay fabrikasını kuran partinin adıdır. Bugün insanlar Rize’den başka yerlere göç etmiyorlarsa bunun temel sebebi Cumhuriyet Halk Partisidir. Çünkü yol yaparsınız, baraj yaparsınız(eyvallah) ama insanların geçinebilecekleri bir şey inşa etmedikten sonra insanlar oradan göç edip giderler. Rize’de insanların göç etmemesinin göçün bu kadar az olmasının temel nedeni çaydır. Ve çayda bilinçli olarak getirilmiştir buraya, bastonun sapıyla getirilen bir şey değildir bu hikayelere kimse inanmasın'' dedi.

''Havaalanında Eylem Yapacağız''


Başkan Deniz''Rize havaalanında, bizim bunu söylememize rağmen değiştirmiyorlar şimdi bunu bir kez daha söyleyeceğiz belki gerekiyorsa Rize havaalanına gidip eylem yapacağız. Siz orada çayın tarihini anlatırken Abdülhamid’in resmini koyuyorsunuz, biz Abdülhamid’e tabii kii karşı değiliz. Osmanlı Padişahlarımızdan bir tanesi ama Abdülhamid’in çay tarımıyla ne alakası var'' dedi.


Başkan Deniz ''Orada niye İsmet İnönü’nün niye Atatürk’ün bir resmi yok. Bu niye koyulmuyor oraya bu işin tarihindeki Atatürk’ün, İsmet İnönü’nün rolü niye gizlenmek isteniyor. Niye çünkü bunu yaptığınız zaman Cumhuriyet Halk Partisini İsmet İnönü’nün anarsanız CHP’yi anmak zorundasınız. Nasıl kii burada bir ara halk ekmeğinin ismi değiştirilmişti… böyle komedi işlerle uğraşıyoruz'' dedi.


''Sözleşmeli Tarım Kölelik Demektir''
Başkan Deniz ''Çıkarmış oldukları çay kanunu taslağı da böyle. Siz sözleşmeli tarımı öne getireceksiniz, sözleşmeli tarım sözleşmeli kölelik demektir. Bunlar ancak 1900 yılların paryalık sisteminde oluşan bir şeydir'' dedi.

Hüseyin AltunHüseyin Altun

Deneme Bonusu Veren Siteler Güncel Haberler Tatvan Haber