SAĞLIK
Giriş Tarihi : 16-10-2020 00:18   Güncelleme : 16-10-2020 00:18

Diyabet belirtileri nelerdir? Diyabetin tipleri nelerdir?

Diyabet olup olmadığınızı gösteren bazı belirgin belirtiler vardır. Bu belirtilere bakılarak diyabet olup olmadığını anlayabilirsiniz. Diyabet belirtileri nelerdir? Diyabetin tipleri nelerdir? İşte bu konu hakkında ayrıntılar.

Diyabet belirtileri nelerdir? Diyabetin tipleri nelerdir?

Günümüzde yaygın olan hastalıklardan biri de diyabet. Diyabet hastalığı genel olarak tip 1 ve tip 2 diyabet tanımlamaları kullanılır. Tip 1 diyabet, genellikle erken yaşlarda başlar, tanıdan itibaren mutlaka insülin kullanılmasını gerektirir.

Tip 2 diyabet, genellikle daha ileri yaşlarda (35 yaş ve üzerinde) başlar. Ortaya çıkışında sağlıksız yaşam biçimi davranışları ve aile öyküsünün etkili olduğu, beslenme, fiziksel aktivite ve kan şekerini düzenleyici laçlar ile tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Diyabetin tipleri nelerdir?

  • Tip 1 Diyabet
  • Tip 2 Diyabet
  • Tek Gen Hastalığına Bağlı Diyabet
  • Gebelik Diyabeti
  • Diğer Tipler

Gestasyonel Diabetes Mellitus (GDM; Gebelik Diyabeti)

Gebelik diyabeti, gebelerin %2-8’inde görülür. Gebelikte ortaya çıkan diyabet şeklidir. Gebeliğin ikinci veya üçüncü trimesterinde ilk kez ortaya çıkan glukoz intoleransı durumudur.

Gebelik Diyabeti Tanısı:GDM tanısı için gebeliğin 24.-28. haftalarında tek veya çift aşamalı test yapılır. GDM öyküsü olan kadınlarda, sonraki gebelikleri sırasında diyabet tekrarlayabilir. Ayrıca bu vakalarda ileriki yaşlarda kalıcı tip 2 diyabet gelişme riski yüksektir. Bu sebeple GDM tanısı almış kadınların doğum sonrasında izlenmeleri ve diyabet önleme programlarına öncelikli olarak dahil edilmeleri önerilmektedir

Tablo . Tip 1 ve Tip 2 Diyabet Arasındaki Farklar

Tip 1 Diyabet Tip 2 Diyabet
Genellikle çocuk ve ergenlerde görülür. Genellikle erişkinlerde görülür. Son yıllarda çocuk ve ergenlerde obezite ile birlikte görülmektedir (en sık ergenlik dönemi sonrası).
Zayıf ya da normal kilodadırlar. Çoğunluğu obezdir.
İnsülin üretimi olmadığı için insülin kullanmak zorundadırlar. Hap ya da insülin kullanırlar

Kaynak: Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü