RİZE
Giriş Tarihi : 29-03-2021 11:46   Güncelleme : 29-03-2021 11:46

Fotoğraf Bir Sanattır Herkes Anlamaz

Deva Partisi Rize Gençlik Kolları il başkanı Onur Çolak, AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, "Yatay çekimde öyle görünüyor" sözüne ironili cevap vererek, “Fotoğraf çekmek zekâ işidir. Fotoğrafta önemli olan doğru açıyı bulmak ve tam olarak ölümsüzleştirmek istediğin anda deklanşöre basmaktır” dedi.

Fotoğraf Bir Sanattır Herkes Anlamaz

Deva Partisi Rize Gençlik Kolları il başkanı Onur Çolak açıklamasında, “Öyle kameramanlar vardır ki; "yatay çekim" hatasına asla düşmezler. Siz ona "kokain" verin o size "pudra şekeri" çeksin. Siz ona "aç bir toplum" verin o size "karnı tok bir toplum" çeksin. Siz ona "yüksek enflasyon" verin o sizi "uzaya çıkarsın". Siz ona "zam" verin o size "gaz" bulsun. Böyle yaman kameramanların elinde malzeme ne olursa olsun sürekli istenen fotoğraflar çekebilmek mümkündür. Fakat bazı kameramanlar fotoğraf çekmeyi beceremezler ve ortaya istenmeyen pozlar çıkar. İstenmeyen her poz potansiyel risk ve istenmeyen görüntü barındırır. Genellikle "yatay çekim" hatası olarak gün yüzüne çıkan bu tür istenmeyen fotoğrafların sayısı ne kadar az olursa riskte kısmen o kadar önlenebilir vaziyettedir. Fakat sürekli yatay çekim ile deklanşöre basılmaya başlanmışsa riski önlemek artık çok zorlaşır. Buna rağmen imkânsız değildir” dedi.

"Yatay çekim hatası" kameramandan kaynaklı bir hata olduğu için bunu önlemek mümkün olduğunu kaydeden Çolak, “Eğer kusursuz poz verebilen bir kişiyseniz kameraman ne kadar yatay çekerse çeksin sizin fotoğraflarınız her açıdan kusursuz çıkacaktır. Burada kameramanı kontrol etmek elinizde değilse kendinizi geliştirebilir, her açıdan ve andan bağımsız olarak sürekli 5 yıldızlı pozlar verebilirsiniz. Fakat en riskli durum; hem kameramanın sürekli yatay açılı hatalı fotoğraflar çekmesi hem de sizin artık doğru pozlar veremediğiniz durumlardır. Böyle durumlarda sürekli hatalı fotoğraflar çekmek ve sürekli hatalı pozlar vermek kaçınılmaz olur. Bu da istenmeyen fotoğrafların er ya da geç "ifşa" olarak başkaları tarafından görüleceği anlamına gelmektedir” dedi.