RİZE
Giriş Tarihi : 26-03-2021 11:50   Güncelleme : 26-03-2021 11:50

İkizdere halkı Cengiz İnşaat'ın taş ocağına karşı çadır nöbetine başladı

Cengiz İnşaat'ın İkizdere'de İşkencedere Vadisi'nde açmak isteği taş ocağına karşı İkizdere halkı nöbete başladı.

İkizdere halkı Cengiz İnşaat'ın taş ocağına karşı çadır nöbetine başladı

İkizdere Dernekler Federasyonu (İDEF) İşkencedere Vadisi'nde Cengiz İnşaat'ın açacağı taş ocağına karşı direnişe geçiyor. İDEF İkizdere halkını Cengiz İnşaat'ın açacağı taş ocağına karşı 1 Nisan'da vadide toplanmaya çağırdı. İkizdereli yurttaşlar da İşkencedere Vadisi'nin hemen girişinde çadır kurarak nöbet tutmaya başladı.

Rize‘nin İkizdere ilçesinde bulunan Gürdere ve Cevizlik köyleri arasında yer alan İşkencedere Vadisi‘nde Cengiz Holding tarafından İyidere'de yapılması planlanan lojistik liman inşaatında ihtiyaç duyulan taş ocağı için Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle geçen hafta acele kamulaştırma kararı alınmış karar Resmi Gazetede yayımlanmıştı. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan tarafından alınan acele kamulaştırma kararı sonrası İkizdereli yurttaşlar kamulaştırma kararı alınan İşkencedere Vadisi'nin girişinde çadır kurarak nöbet tutmaya başladı.

Yurttaşların çadır nöbeti başlatmasının ardından İDEF bir açıklama yaparak İkizdere halkını 1 Nisan’da vadide gerçekleştirecekleri protesto eylemi ve dayanışmaya çağırdı.

“VADİ İKİZDERE HALKINA AİTTİR”

İkizdere Dernekler Federasyonu (İDEF) tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Gürdere ve Cevizlik köyleri girişinde İkizdere florasıyla, ormanı yaban hayatıyla, deresi balığıyla, dedelerin ninelerin mezarlarıyla, köyleri meraları yaylalarıyla İkizdere halkına aittir" denildi. Açıklamada, "Daha önce HES projelerinin vereceği zararları önceden görerek karşı çıkmıştık ve bugün haklılığımız ortaya çıkmıştır. Yeniden İkizdere’mize zarar verecek olan bir rant, çıkar ve doğa katliamı olan taş ocağı projesiyle karşı karşıyayız buradan yetkililere sesleniyoruz, yaşam alanlarımızı yok edecek olan bu projeden bir an önce vazgeçilmelidir. İkizdere'de taş ocağı istemiyoruz ve izin vermeyeceğiz" denildi.

"İKİZDERE HALKINI KATLİAMA KARŞI DAYANIŞMAYA ÇAĞRIYORUZ"

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"İkizdere ve İkizderelileri çok seviyorsanız İkizdere’yi el birliğiyle turizm cenneti yapalım. Ovit Yaylası hatta Anzer bile kayak için olağanüstü uygunluklara sahiptir, yeter ki devlet ve yönetenler turizm amaçlı bölgeye değer versin bu hakikatleri görsün.

Yine deremizde gerek Ovit Deresi'nde gerek yukarı Anzerden başlayan dere üzerinde gerekse Cimilden başlayan dere üzerinde doğal alabalık üretim çiftlikleri oluşturma teşvikleriyle bölgeye çok büyük katkı sağlayabilirsiniz. İkizdere bitki örtüsüyle hayvancılık, Arıcılık ve yaylacılık yapmaya son derece elverişli toprağa ve iklim şartlarına sahiptir, devlet ve devleti yönetenler bölge halkını bu yönde teşviklerle desteklemelidir. Bunların dışında Likapa ki her derde deva bir dağ meyvesi köylülerimiz teşvik edilirse olağanüstü bir gelir kaynağına dönüşebilir. Yine kısıtlı topraklarımıza rağmen teşvik edildiği takdirde çay, mısır, laralahana, fasulye ve salatalık üretimi de üst düzeyde yapılabilir. İkizdere ve halkına iyilik yapmak istiyorsanız yukarıda belirttiğimiz özelliklere sahip bölgemize bu yatırımları yapmanızı öneriyoruz.

İkizdere HES ve taş ocağı projelerine kurban edilemeyecek kadar değerlidir ve asla izin verilmeyecektir. Haydi İkizdere, bu doğa katliamına son verelim. Tüm dünyada mutlak korunması gereken 53 vadiden biridir, bu vadinin yok edilmesine göz yummayalım. Rant ve çıkarcı zihniyete dur diyelim. 1 Nisan 2021'de tüm İkizderelileri bu doğa katliamına dur demeye dayanışmaya davet ediyoruz."

“75 KM UZUNLUĞUNDAKİ VADİDE 26 HES PROJESİ VAR”

Erdoğan’ın memleketi Rize’nin 200 ekolojik bölgesinden biri ve koruma altına alınan en güzel vadilerden biri olan İşkencedere Vadisi'nde projenin hayata geçmesi durumda Şimşirli, Cevizli ve Gürdere köylerinden yılda 31.448.000 ton dinamit patlatılarak taş çıkarılacak.

Öte yandan turizm bölgesi ilan edilen 75 km uzunluğundaki İkizdere Vadisi'nde 26 HES projesinin yapımı için çalışmalar başlatıldı. Bunlardan 6 tanesi aktif faaliyette. Ayrıca birçok şirketin taş ocağı açmak istediği vadide 2 özel taş ocağı ise aktif olarak faaliyetine devam ediyor.