RİZE
Giriş Tarihi : 08-04-2021 14:07   Güncelleme : 08-04-2021 14:07

‘İkizdere, Karadeniz’in İncisi Olacak’

Karadeniz Bölgesi’nin yeni turizm destinasyon alanı, doğal güzellikleri ile dikkat çeken Rize’nin İkizdere ilçesinde belediyenin başlattığı alt ve üst yapı ile turizm hamleleri dikkat çekiyor. İkizdere Belediye Başkanı Hakan Karagöz, “İkizdere Vadisi cennet ve elmas. Bu elması iyi ve planlı işleyebilirsek İkizdere bölgenin incisi olacaktır” dedi.!

‘İkizdere, Karadeniz’in İncisi Olacak’

İkizdere Belediye Başkanı MHP’li Hakan Karagöz, planladıkları projeler ile çalışmalarını anlattı. İkizdere’nin gelişiminin turizmle olacağını kaydeden Karagöz, “Bunun için de inanılmaz bir alt yapımız var. Vadilerimiz, dağlarımız, köprülerimiz, yaylalarımız var. Yaz, kış hem de. Bu potansiyelimizi harekete geçirmek istiyoruz. Ama şehirler merkezlerle büyür. Göreve geldiğimiz günden bu yana öncelikli olarak şehir merkezini yani İkizdere’yi daha yaşanılır bir hale getirmek istiyoruz. Belki söylenecek şeyler değil ama ilçede gidilebilecek doğru dürüst bir tuvalet bile yoktu. Evlerimizi açıyorduk gelen arkadaşlarımıza. Sosyal alan olarak oturabilecek alanlarımız yoktu. Ben göreve geldiğim de 6-7 tane kahvehane vardı.

Mesela artık bundan sonra bu ilçede kahvelere ruhsat vermeyeceğim. İlçem sadece kahvehanelerle anılmasın diye!. Ama sonrasında bakıyorum da kahvehanelerde bu ilçenin o kadar büyük sosyal açığını kapatıyormuş ki bunu da gördüm. Çünkü oturacak yerimiz yok. Yatırımcılarımızı teşvik ediyoruz bu konuda. Mesela ilçenin çıkışında bir yatırımcımız güzel bir unlu mamuller yeri yapıyor, Oturup vakit geçirebilecek, çayımızı, kahvemizi içebileceğimiz sohbetimizi yapabileceğimiz aynı zamanda ekmek üreten modern, ilçemize yakışan bir yer. Bu konu da yatırımcıyı da bulduk. Mesela derelerimiz var diyoruz. Bizimde ilçe içinde arkadan geçen bir deremiz var Ama hiç faydalanamıyoruz. Dere kenarına bizde bir marangoz atölyesi kurduk. Orada kendimiz kamelya yapmaya başladık. 30 bin TL’ye aldığımız kamelyaları orada kendimiz 8 bin TL’ye mal edebiliyoruz” dedi.

‘Yatırımcılara Kapımız Açık’

İlçede yöresel ürünlerin satışının yapılacağı pazar yeri kuracaklarını söyleyen Karagöz, “Kamelya alanının karşısında bir tane yöresel pazar kuruyoruz. İlk yeri Hamdu Sena’ya vereceğim. Sadece yöresel ürünler olacak.  Çok projemiz var ancak bunların hepsini belediye bütçesiyle yapmam imkânsız. Bütçemiz çok düşük. Şurada rakamları sizlere versem şaşırırsınız. ‘Bu rakamlarla nasıl dönüyorsunuz’ dersiniz. O nedenle yatırımcılara kapımız açık ve bende bu yönde çalışmalar yapıyorum. Benim yaptığım gibi belediyecilik yoktur. Ben kendi arkadaşlarımdan 1,5 milyona yakın para toplayarak buraya getirdim. Cenaze aracı aldık, teknik araçlar aldık, mahallere yatırım yaptık, beton döktürdük bu paralarla” diye konuştu.

‘Kendi Kendine Yeten Bir Belediye Hedefi’

Hedeflerinin kendine yeten ve yatırım yapabilen bir belediye olmak olduğunu kaydeden Karagöz, şunları dedi:

“Bir hamle başlattık. Bina cepheleri konusunda. Ve konut üretme noktasında Sağ olsun İkizdereli iş adamları bu konuda destek oluyor hedefimiz dönemimiz sonuna kadar ilçede bin konut üretmek, şu an 150-200 konutun anlaşmaları yapılmış yarısına yakını da inşa halinde. İlçenin nüfusunu artırmak istiyorsak bunun için en önemli parametre konut tur. İnsanların oturacakları evleri yaparsanız bu nüfus artışına da katkı yapar ve bu da belediye gelirlerimize fayda sağlar.

Hizmetler bütçeyle alakalıdır. Bütçen ne kadar büyükse,  bunu ne kadar büyütebilirsen o kadar daha fazla hizmet yaparsın.  İkizdere’nin geleceğini kurtaracak bir projemiz var. Ekrem Orhon bir örnektir.  Rahmetli Ekrem ORHON Rize Belediye’sini devir aldıktan sonra bütçesini her yıl katlayarak 7 veya 8 kat büyütmüş. Hizmetlerini de bu şekilde yapmış. Hizmetler zaten bütçeyle ölçülür. Bütçeyle yapılır. Ben geldiğimde bütçemiz 3.5 milyon liraydı. 2 yılda 4.5 milyona çıkardık.

Ben bunu artırmak ve belediyenin sürdürebilirlik durumuna geçmesini istiyorum. Belediyenin bir binası var. Yatırımcı buldum güzel bir otel yapacağız. Bu sayede hem belediye kazanacak hem İkizdere kazanacak ve benim orada 20’ye yakın gencim çalışarak iş sahibi olacak. Bütçeyi böyle küçük şeylerle takviye ederek büyütmeye çalıyoruz. Ama İkizdere’nin zaman kaybına tahammülü yok. Biz Jeotermal sa- hası ruhsatı aldık. Ridos Otel üstende. Bunun için gizli gizli 1 yıl çok uğraştık. Şimdi bu sahaya bir arama sahası izni aldık. TÜBİTAK yer ve deniz bilimleri enstitüsü çalışmaları ile beraber bir çalışma yaptık. Raporumuz çıktı. Bununla alakalı şimdi Dubai ve Katarlı işadamlarıyla görüştüm ve görüşüyorum. Valiliğe de sundum projeyi. Hedefim öncelikle oradaki Jeotermal bulumu sonucun da oradan gelecek sıcak su ile ilçemizi ısıtacağız. Sonrası o bölgede Ridos gibi termal tesisler kurmak. Bunu kendimiz yapamayız. O nedenle bu kişilerle görüyorum. Bu sadece İkizdere değil hem ülke turizmi hem ilimiz için de büyük bir turizm yatırımı olur. Burada bulunan insanlar iş bulmuş olur. Bu nedenle kışında burada kalmış olacaklar. Bu tabii 7 ya da 8 senelik bir proje. Belki ben burada olmam ama benim derdim işte İkizdere’yi kendi kendine yeten bir belediye haline getirmek”

‘İkizdere Bölgenin İncisi Olacak’

İkizdere’nin gelişime ihtiyacı olduğunu söyleyen Karagöz, “İlçenin paraya ihtiyacı var, yatırıma ihtiyacı var. Ama şu unutulmasın insanlarında böyle yerlere yani İkizdere’ye ihtiyaçları var. Ben artık buradayım. Başkan olmasam da buradan bir yere gidecek değilim. Burası cennet ve elmas. Bu elması iyi bir şekilde işleyebilirsek planlı işleyebilirsek

İkizdere bölgenin incisi olacaktır”

‘Önemli Projeler Yürütülüyor’

Göreve geldiklerinden itibaren ilçenin bir çok sorununa neşter vurduklarını ve makus talihini değiştirme yönünde çaba harcadıklarını kaydeden Başkan Karagöz, “Cumhuriyet Caddesi üzerindeki 56 binanın DOKAP ile geliştirdiğimiz proje kapsamında bina sahipleri ile koordineli ve destekleri ile yöresel mimariye uygun rehabilite edildi. Bu proje ilçemize kimlik kazandırma adına çok önemliydi ve bunu başardık. İkizdere’mizi mezbelelik, bir görüntüden şirin bir Karadeniz kasabası kimliğine büründürdük.

Yine yardım severlerin desteği ve belediyemizin çabalar ile mahalle yollarımıza 5 bin metreküp yakın beton döktük. İlçe merkezimizin 70-80 yıl içme suyu sorununu çözecek projeyi yaklaşık 4.5 milyon TL ile İller Bankası, SUKAP ve İkizdere Belediyemiz ortaklaşa hayata geçiriyoruz. Proje devam ediyor ve yılsonu musluklardan su akıtacağız inşallah. Yine iller bankası ve sukap desteği ile İkizdere merkez kanalizasyon atık köllektörü(arıtma) projemiz bir iki aya ihaleye çıkacak. Bu zamanda kanalizasyonumuzun dereye akmasını bir türlü hazmedemiyorduk ve bu projenin hayata geçmesi için çok gayret gösterdik... Daha birçok projemiz var ilçemiz için Allah ömür verdiği sürece ilçemiz için çalışıp, üreteceğiz.