RİZE
Giriş Tarihi : 03-05-2020 22:56   Güncelleme : 04-05-2020 03:48

Kendi İşçimiz Gelemezken Afkan İşçi Nasıl Gelir

Akesder Genel Başkanı Hasan Kansızoğlu canlı yayında Gazeteci Turgay Ayhan'ın sorularını yanıtladı

Kendi İşçimiz Gelemezken Afkan İşçi Nasıl Gelir

Turgay Ayhan’ın sunduğu Evde Gündem programına  konuk olan, AKESDER derneği başkanı Hasan Kansızoğlu gündeme dair önemli açıkamalarda bulundu. Turgay Ayhan’ın sorularını cevaplayan Kansızoğlu Koronavirüs sürecinde değerlendirdi. Kansızoğllu : "bakıldığında en güzel süreci ülkemiz yönetiyor. İl günden bügüne bakıldığı zaman hasta sayımız 60 bine kadar düştüğü görülüyor, bu güzel bir sonuç. 60 bin sayısınıda inşallah sıfıra kadar düşürmeyi sağlayacaklar.  Tabi ki bu süreç hala devam ediyor. Kurumlarımızın valiliklerimizin ve ilçe kaymakamlıklarımızın vermiş olduğu talimatlarına uymak zorundayız. Çünkü bilinen odur ki bu hastalık temas ile geçmekte. İl sağlık müdürümüz ve sağlık çalışanlarımıza emeklerinden dolayı Akesder adına da çok teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Maske dağıtımı ile ilgili açıklamalarda bulunan Kansızoğlu "Devletimiz hem dünyaya hemde ülkemize maske konusunda bizlerede yardım etmiş oluyor. İl ve ilçelerimizde maske dağıtımları da devam ediyor. Kod gelme noktasında bir yoğunluk yaşanıyor. Vatandaşlarımıza da teşekkür ediyoruz devletimizin söylediği kurallara da uydular” dedi.

AİLEDEN EN AZ BİR KİŞİ KENDİ ÇAY BAHÇESİNİN BAŞINDA OLMALI

Kansızoğlu :”Ömürün de çay kesmemiş kişilerden Rize’de çay toplamaları bekleniyor. Bu durumlar yanlış. Bu imkansız bir şey, bir ikincisi bizler çayda kaliteyi istiyoruz. Çay üretimi başlamadan önce çay temizliği var. Rize millet vekilimiz Muhammet Avcı’nın ve Çaykur Genel Müdürümüzün yaptığı açıklamalar var. Evet doğru birinci sürgünden sonra da gübreleme olabilir. Vatandaşlarımız da onların açıklamalarına uydu bu süreç zarfında Rize’ye gelmedi. Arazilerimizde teleferik sistemi var. Hiç çay toplamamış kişiler o teleferiği nasıl kullanacak. Bunlar çok önemli noktalar. Bölgenin iklim şartlarını bilmeyen arazilerin şartlarını bilmeyen vatandaşlarımız nasıl bu çayları toplayacak.

Rize’nin Rizelinin geçim kaynağı çay. Özel sektörde de çalışan vatandaşlarımız var. Bunlarda Rize’ye gelemiyor. Bu aileler Rize’ye gelemiyor. Yaklaşık iki yıldır bir krizin eşiğinden geçiyoruz. Gerçekten çoğu vatandaşın durumları kötü. Bir çok vatandaşımız kredilere başvurdu. Herkes çayına güvenerek bir borç içine girdi. Çaya güvenerek yatırımlar yaptı. Ton başı 1300 lira gibi çeşitli algılarda oluşturulmaya başlandı. Daha az çayı olanlarda haklı olarak bana hiç birşey kalmıyor diyor ve Rize’ye gelmek istiyor.

Bizim ÇAYKUR’umuz var özel sektörümüz var. Eğer bu yıl burada ekmek yiyemezse bu vatandaşımıza kim yardımcı olacak. Kim bu vatandaşlarımızın elinden tutacak. Bunları şimdide görüyoruz geçmiş dönemde de gördük. Devlet fiyatından yarı fiyatına özel sektöre çay sattığımız zamanları da gördük ne yazık ki. Bu süreçte biz özel sektöre ne kadar güvendiysek bu fırsatları değerlendiren özel sektörleri de gördük.

AFKAN UYRUKLI VATANDAŞLAR NEDEN KALKANDERE’DE

Gazeteci Turgay Ayhan’ın Chp Trabzon millet vekili Ahmet Kaya’nın Kalkandere’deki bir özel sektör çay fabrikasına 16 Afkan işçi getirildiğine dair iddiasını sorması üzerine Kansızoğlu“Yabacı uyruklu vatandaşlar bölgemize gelebiliyorsa kendi üreticilerimizi de Rize’ye getirebiliriz diye düşünüyorum. İstanbul’da Ankara’da Antalya ve Bursa hatta bir çok ilde de vatandaşlarımız var yabancı uyruklu vatandaşlar gelebiliyor da kendi vatandaşlarımız Rize’ye neden gelemiyor. Yabancı uyruklular nasıl buraya gelebildi. Yaklaşık 1 aydır hava alanları da kapalı otobüslerde çalışmıyor, bu yabancılar hangi gerekçe ile Rize’ye getirildi. Bununda yakından takipçisi olacağız.

Kalkandere İlçe Kaymakamımız Sayın Serdar Yılmaz’a çok teşekkür ediyorum. Kalkandere de ilkleri başardı. Kalkandereli vatandaşlarımızda kaymakamlığın kurallarına eksiksiz uydu. Uymayan vatandaşlarımıza da yaklaşık 49 kişi ye gerekli cezai işlemlerde uygulandı. İki gün öncede Kalkandere deki karantina sona erdi. Altını çize çize söylüyoruz. İl dışında yaşayan vatandaşlarımızın hepsinin birer kişi olma şartıyla çay bahçesinin başında olma zorunluluğunun olması gerekmekte.”dedi.

Kansızoğlu"Siyasi parti temsilcilerinin STKların söyledikleri uçuk rakamlarda var olması gereken rakamlarda var. Genellikle enflasyon rakamları üzerinden çay taban fiyatı belilenirdi. Büyüklerimiz bizlere şöyle derdi, önceden 1 kilo yaş çay 1 kilo zeytin alabilirdi. Günüğmüzde ise en ucuz zeytinin fiyatı 20 lira kadar. Ama özel sektörün çayına baktığımızda yüzde 71 gerilemeden almış oluyor. Çaykur’un üzerinde hizmet alan üreticinin sorunlarını bilen çekmiş olduğu sıkıntıları bilen faaliyetini hesaplayan iyi bir fiyat vermesi gerektiği kanatindeyiz. Yaş çay fiyatının 3.80 krş ile 4 lira olması kanatindeyiz. Bu zorlu koşullarda olunabilirliği ne kadar yüksek yüzde 51 oranında ama beklentimiz o yönde. En azından bu zorlu süreçte bu yıla özel olark devletimizin yaş çay fiyatını yüksek tutmasını bekliyoruz."  Dedi.