RİZE
Giriş Tarihi : 07-01-2021 17:52   Güncelleme : 07-01-2021 17:52

Kentsel Dönüşüm Bizi Ortada Bırakacak

RUDER Başkanı Rüya Turanlı, kentsel dönüşüm projesi kapsamında Halk eğitim merkezinin Maliyeye verilmesi ile kursların 2 yıl boyunca ertelenebileceğini belirterek “ Pandemi döneminde 300 kurs öğretmeni tek kuruş yardım almadan ayakta durmaya çalışıyor, Halk eğitim merkezinin kapatılması ile öğretmenler olarak zor durumda kalacağız” dedi.

Kentsel Dönüşüm Bizi Ortada Bırakacak

Kentsel dönüşüm kapsamında Halk eğitim merkezinin Maliyeye verilmesi ile ortada kalacaklarını belirten RUDER üyeleri konunun tekrar düşünülmesi gerektiğini söylediler.

RUDER Başkanı Rüya Turanlı yaptığı açıklamada “ Rize usta öğreticiler dayanışma derneği Yönetim Kurulu Başkanı olarak tüm usta öğreticiler ve tüm Rize usta öğreticilerimizin sosyal hakları Özlük hakları ve tüm sorunları için mücadeleyi sorumluluğumuzu bilerek yıllarca bunun uğraşısını vermeye çalıştık. Usta öğreticiler olarak, içinde bulunduğumuz pandemi döneminde Halk Eğitim Merkezlerinde kurslar açılamadığı için görev alamamaktayız. Başka herhangi bir gelirimiz ve sosyal güvencemizde bulunmamaktadır. İlimiz merkez genelinde yaklaşık 300 usta öğretici olarak maddi ve manevi çok zor bir süreçten geçmekteyiz. Devletimizin bu konuda atacağı gerekli adımları sükûnetle beklerken, ilimizdeki Halk Eğitim Merkezi binamızın taşınacağı haberiyle bir kez daha mağdur edilmiş oluyoruz. Binlerce kursiyere hizmet veren bizler içinde bir gelir kapısı olan Rize Halk Eğitimi Merkezi kentsel dönüşüm projesi kapsamında ilimizdeki vergi dairelerinin bulunduğu binaların yıkılacak olmasından boşaltılıp vergi dairelerine tahsis edilecekmiş. Vergi dairelerinin yeni hizmet binası 2 yıl içinde tamamlandıktan sonra Halk Eğitimi Merkezi yeniden kendi binasına dönecekmiş. 3 yıl önce yaklaşık 300 bin TL harcanarak oluşturulan atölye ve dersliklerin altyapısı bozulacak yeni taşınılacak olan binaya aynı masraf yapılacak ve 2 yıl sonra bunların hepsi çöpe gidecek her şeye yeniden başlanılacak” dedi.

 Gözden geçirilsin

 Turanlı açıklamasında “Halk eğitimcilik bu kadar basit mi bize ve yapılan çalışmalarımızda lütfen göz ardı edilmesin üç yıl önce taşındığımız yer eski halk eğitime merkez binası yeterli olmadığından bu yeri bu binayı 33 yıllığına bize tahsis edilmişti. Şimdi tüm yetkililerden ricamız bizi yerimizden etmeyin. Pandeminin ilk aylarında maske dikimi için gönüllü çalışan tüm usta öğretici arkadaşlarımıza unutmayalım ayrıca halk için maske dikildi halka hizmet için halk için her ne iş olursa halk eğitim camiası olarak hiçbir işten kaçmadık. Bizler usta öğreticiler olarak bu plansızlığın biran önce durdurulmasını ve maddi manevi olarak mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz. Merkeze uzak olan altyapısı yetersiz olan derslikleri binlerce kursiyere hizmet açısından uygun olmayan bu mekana Halk Eğitimi Merkezi yerine vergi dairelerinin taşınmasıyla bu sorunun çözüleceğine inanıyoruz. Yetkililerimizin biran önce bu yanlıştan dönmesini umut ediyoruz” dedi.