SAĞLIK
Giriş Tarihi : 13-01-2022 15:31   Güncelleme : 13-01-2022 15:31

Klinikte denendi! Alzaymıra etkili 3 besin

Alzaymır, unutkanlık çağımızın hastalığı. Birçok insan dün yaşanılan durumlaır bile hatırlamakta zorlanıyor. Bu durumun nedenlerinden biri ise şüphesi beslenme alışkanlıkları. Peki hangi besinler alzaymıra iyi geliyor? İşte yanıtı...

Klinikte denendi! Alzaymıra etkili 3 besin

Hafızayı yenileyen besinler merak ediliyor. Peki hangi besinler alzaymıra karşı korurken unutkanlığı engelliyor? İşte yanıtı...

ALZAYMIRA İYİ GELEN BESİNLER

Yaban Mersini: C vitamini bakımından zengin olan ve antioksidan içeren yaban mersini, yaşla birlikte zayıflayan hafıza için kullanılabilir. Yaban mersini içinde bulunan antosiyaninler ve flavonoidler beynin hafızadan sorumlu bölgesi "hipokampus" üzerinde direkt etki yaratır.

Yumurta: Bellekte önemli bir nörotransmiter olan "asetilkolinin" sentezi için gerekli "kolin" maddesi yumurtada bol miktarda bulunur. Oregon State Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmanın sonucuna göre asetilkoli yapısında meydana gelen bozukluklar ve bu nörotransmiter de oluşan fonksiyon bozuklukları Alzheimer hastalığı ile yakından ilişkilidir.

Balık: Beynin düzgün olarak çalışabilmesi ve hafızanın kuvvetlenmesi için oldukça önemli olan omega 3 yağ asitleri bakımından zengin ton, somon, alabalık gibi soğuk su balıklarının haftada en az 2 öğün tüketilmesi tavsiye ediliyor.