KARADENİZ
Giriş Tarihi : 19-02-2021 11:12   Güncelleme : 19-02-2021 11:12

Köylere çıkmak yasak mı? Yaylalara çıkmak yasak mı? Köy ve yaylalara çıkmak yasaklandı mı?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın paylaştığı vaka sayısı haritasına göre 8-14 Şubat tarihleri arasında oransal olarak en çok vakanın görüldüğü dördüncü il olan Giresun'a özel kısıtlamaları açıkladı. Peki, Giresun'da Yaylalara çıkmak yasak mı? Köy ve yaylalara çıkmak yasaklandı mı? Köylere çıkmak yasak mı?

Köylere çıkmak yasak mı? Yaylalara çıkmak yasak mı? Köy ve yaylalara çıkmak yasaklandı mı?

Sağlık Bakanlığı, 'covid19.saglik.gov.tr' adresinde Türkiye haritası üzerinden yayımlanan verilere göre, 8-14 Şubat 2021 tarihleri arasında Covid-19 vaka sayılarının oransal olarak en fazla olduğu iller sıralamasında dördüncü sırada yer alan Giresun'da, İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi tarafından yerel kısıtlama tedbirleri devreye alındı. Giresun için köy ve yaylalarla ilgili ek tedbirler alınırken Köylere çıkmak yasak mı? Yaylalara çıkmak yasak mı? Köy ve yaylalara çıkmak yasaklandı mı, merak edildi.

KÖY VE YAYLALARA ÇIKMAK YASAKLANDI MI?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın paylaştığı vaka sayısı haritasına göre 8-14 Şubat tarihleri arasında oransal olarak en çok vakanın görüldüğü dördüncü il olan Giresun'da; hafta sonu kısıtlamalarında köy ve yaylalara çıkmak yasaklandı. Kentte sosyal faaliyetlere izin verilmeyecek, denetimler sıklaştırılacak, cenaze anonsları yapılmayacak.

 

Giresun Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, il genelinde tüm köy ve mahalle muhtarlarının, köy ve mahallelerinde Covid-19 salgını açısından bulaş kaynağı yaratacak olan düğün, nişan, kına, mevlit, taziye gibi toplu olarak bir arada bulunulmasına neden olacak etkinliklerin yapılmasının kontrol altına alınmasına karar verildiği belirtildi.

KÖY VE YAYLALARA ÇIKIŞLARA YASAKLANDI

Hafta sonu kısıtlamalarında köy ve yaylalara çıkışların yasaklandığına yer verilen açıklamada şöyle denildi:

"Çiftçi Kayıt Belgesi olan vatandaşlarımızın hayvancılıkla uğraşanları hariç olmak üzere 20-21 Şubat ve 27-28 Şubat tarihlerinde anılan belgeye istinaden mevsim itibariyle yoğun kar yağışı olduğu için yapılacak tarımsal bir faaliyet bulunmadığından çiftçilik faaliyeti için köy veya yaylalara çıkmasına izin verilmemesine, belediyemizce billboardlara ev içi bulaşın engellenmesi için afişler asılmasına, kolluk kuvvetlerimizce özellikle kısıtlama saatlerinde kontrol noktalarında daha sıkı tedbirler alınarak muafiyete neden olan durum kapsamında ikametlerinden çıkan vatandaşlarımızın muafiyet nedenine dair zaman ve güzergah ile sınırlı kalıp kalmadıkları kontrol edilerek muafiyet durumunu suiistimal edenlere gerekli cezai müeyyide uygulanmasına, apartman yöneticileri vasıtasıyla apartman, site gibi yerlerin ortak kullanım alanlarının toplu bir şekilde kullanılmasının engellenmesine, Gazi Caddesi kuzey ve güney giriş noktalarına bariyerle kontrol noktası konulması ve HES kodu sorgulaması yapılmasına, alınan bu kararlara uyulması, uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282'nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi karar verildi."