EKONOMİ
Giriş Tarihi : 18-04-2021 12:58   Güncelleme : 18-04-2021 12:58

Kulislerde bomba iddia! Lobiciler iş başında! Tarım Bakanı değişiyor mu?

Kabine değişikliği gündemde tazeliğini korurken, Tarım ve Orman Bakanlığı ile ilgili Ankara kulislerinde Bakan Pakdemirli'nin yerine güçlü bir isim gelmesin diye lobi yürütüldüğü iddia edildi.

Kulislerde bomba iddia! Lobiciler iş başında! Tarım Bakanı değişiyor mu?

Kabineye yönelik değişim sürekli gündemde tazeliğini korurken, muhtemel bir kabine değişikliğinde Tarım ve Orman Bakanlığı ile ilgili Ankara kulislerinde bomba bir iddia gündeme geldi. Bu iddia son günlerde kulaktan kulağa yayılırken, ‘itibarlı bir işadamı’ üzerinden Bakan Pakdemirli’nin yerinde kalması, değişecekse de yerine siyaseten güçlü bir ismin atanmaması için güçlü bir lobi faaliyeti yürütüldüğü kaydediliyor.  Ankara’nın derin kulislerinde konuşulan bu iddianın merkezinde ise GÜBRETAŞ’ın altın madeni hikayesinin bulunması dikkat çekiyor.

TARIM BAKANLIĞINDA KABİNE DEĞİŞİKLİĞİ 

Bilindiği üzere uzun bir süredir hükümette kabine değişikliği bekleniyor. En son AK Parti’nin Büyük Kongre sonrasında kabine değişimine kesin gözüyle bakılıyordu. Ancak 104 amiralin bildirisi ile gündem biranda değişirken kabinedeki değişim de rafa kaldırılmıştı.

Gelinen noktada kulislerde kabine değişimine yönelik beklentiler yine artarken, Tarım ve Orman Bakanlığı ile ilgili konuşulanlar ise dikkat çekiyor.

Muhtemel kabine değişiminde Bakan Pakdemirli’nin değişeceğini düşününler kadar değişmeyeceğini düşünenler de var. Ancak son günlerde kulislerde dillendirilen bir iddia Pakdemirli’nin Bakanlıktan alınıp alınmayacağından ziyade kimin Tarım Bakanı olması gerektiğiyle ilgili güçlü bir lobi faaliyetinin yapıldığına yönelik iddialar kabinede değişim beklentilerini de daha anlamlı hale getirdi.

İDDİALARIN MERKEZİNDE GÜBRETAŞ VAR!

Bu iddiaların merkezinde de GÜBRETAŞ’ın altın madeni hikayesinin bulunması dikkat çekiyor. Özellikle ‘itibarlı bir işadamı’ üzerinden kabine değişimine yönelik süreç yakından takip edilirken, bu süreci takip edenlerin muhtemel kabine değişiminde Tarım Bakanlığına siyaseten güçlü bir ismin Bakan olarak atanmaması için farklı lobi faaliyetleri yürüttükleri kulaktan kulağa aktarılıyor. Bu kesimin Bakan Pakdemirli isminden hiçbir rahatsızlıkları bulunmadığı ancak değişmesi durumunda yerine gelecek isimle yakından ilgilendikleri belirtiliyor. Siyaseten güçlü bir ismin Bakan olarak atanmasını kesinlikle istemeyen bu kesim, kendilerini garantiye almak için de ‘itibarlı iş adamı’ üzerinden eski bir bürokratın ismini Beştepe’ye ilettikleri vurgulanıyor.

LOBİ FAALİYETLERİ YÜRÜTÜLÜYOR

Ankara’nın derin kulislerinde konuşulan bu iddiaların ne kadar gerçekçi olup olmadığını zaman gösterecek ancak bir kesimin, ülkenin tarım politikalarından ziyade GÜBRETAŞ’ın altın madeni sahası üzerinden kimin Tarım Bakan olması gerektiğiyle ilgili güçlü bir lobi faaliyeti yürütmesi manidar bulunuyor.