Aktüel
Giriş Tarihi : 17-02-2021 20:26   Güncelleme : 17-02-2021 20:26

Kuruluş Osman Malhun Hatun kimdir, çocuğu var mı, kim canlandırıyor? Malhun Hatun tarihteki yeri, hayatı ve biyografisi!

Kuruluş Osman dizisi yeni fragmanda Malhun Hatun'un diziye katıldığı görülmektedir. Bunun ardından vatandaşlar Kuruluş Osman Malhun Hatur'u kim canlandırıyor, Malhun Hatun'un kaç çocuğu var? Tarihteki Malhun Hatun kimdir, hangi beyin kızıdır?

Kuruluş Osman Malhun Hatun kimdir, çocuğu var mı, kim canlandırıyor? Malhun Hatun tarihteki yeri, hayatı ve biyografisi!

Malhun Hatun'un hayatı ve biyografisi merak edildi. Kuruluş Osman dizisine yeni katılan Yıldız Çağrı Atiksoy, Malhun Hatun karakterini canlandıracak. Peki Yıldız Çağrı Atiksoy kimdir, nereli, kaç yaşında?

KURULUŞ OSMAN MALHUN HATUN KARAKTERİNİ KİM CANLANDIRIYOR?

Kuruluş Osman dizisinde Malhun Hatun karakterini "Yıldız Çağrı Atiksoy" canlandırmaktadır.

 

Kuruluş Osman Malhun Hatun kimdir, kim canlandırıyor? Malhun Hatun tarihteki yeri, hayatı ve biyografisi!

MALHUN HATUN KİMDİR?

Malhun Hâtun, Mal Hâtun, Mala Hatun ya da Kameriye Hâtun (ö. Kasım 1326), ikinci Osmanlı padişahı Orhan Gazi'nin annesi ve Osman Gazi'nin evlendiği eşlerinden biridir.

Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Bey'in eşi ve ikinci padişah Orhan Gazi'in annesidir. Şeyh Edebali'nin kızı Râbi'a Bâlâ Hâtun ile karıştırılan Malhun Hâtun'un babası Anadolu Selçuklu Veziri Ömer Abdülaziz Bey'dir. Vakfıyesinde adı Malhun binti Ömer Bey olarak gösterilmiştir. Kendi adına yapılmış, daha çok ev ortamına benzeyen türbesi bulunur. Osmanlı padişahlarının doğma büyüme yabancı kadınları sarayda Müslümanlaştırarak kendilerine eş yapma geleneği o dönemde olmadığı için Malhun Hatun'un Türk olduğu kesindir.

Râbi'a Bâlâ Hâtun

Bostanzade Yahya Efendi Mâl Hâtun'u Tarih-i Saf adlı eserinde Şeyh Edebali'nin kızı Râbi'a Bâlâ Hâtun olarak göstermiştir. Malhun Hatun'un Osman Bey ile evliliği Tevârîh-i Âl-i Osman'da şöyle anlatılır: "Şeyhe haber virdi. Şeyh eydür: "Oğul Osman! Padişâhlık sana ve nesline mübârek olsun, ve benüm kızım Malhûn senün helâlin oldı," der.

Kuruluş Osman Malhun Hatun kimdir, kim canlandırıyor? Malhun Hatun tarihteki yeri, hayatı ve biyografisi!

YILDIZ ÇAĞRI ATİKSOY KİMDİR?

Yıldız Çağrı Atiksoy (d. 1 Nisan 1986, İzmir), Türk dizi oyuncusu. İki yıl İzmir Ege Sanat Merkezi'nde tiyatro eğitimi alan sanatçı daha oyunculuk eğitimine Müjdat Gezen Sanat Merkezi 'nde devam etti. Ayrıca Plato Film, "Sinema Teknik ve Oyunculuk" eğitimi de almıştır. Öyle Bir Geçer Zaman ki dizisindeki Berrin Akarsu karakteriyle yıldızı parladı.Yedi Güzel Adam isimli dizide de Zehra karakterine hayat verdi.Savaşçı dizisinde Aslı Özkaynak karakterini canlandırdı.Şimdilerde ise TRT 1'de yayımlanan Şampiyon dizisinde Suna karakterini canlandırmaktadır.