Aktüel
Giriş Tarihi : 20-11-2020 22:01   Güncelleme : 20-11-2020 22:01

Öğretmenler günü ne zaman? İşte öğretmenler günü tarihi

Öğretmenler günü ne zaman? Öğretmen ve öğrencileri heyecan içerisinde öğretmenler günü bekliyor. Öğretmenlerine vefasını ve saygısını göstermek isteyen öğrenciler "Öğretmenler günü ne zaman?" sorusunun cevabını merak edip araştırıyor. İşte, 2020 Öğretmenler Günü tarihi...

Öğretmenler günü ne zaman? İşte öğretmenler günü tarihi

Öğretmenler günü ne zaman? 2020 yılı Kasım ayının gelmesiyle birlikte gözler Öğretmenler Günü tarihine çevrildi. Peki, Öğretmenler Günü ne zaman? Merak edilen soruların cevabını sizler için haberimizde derledik. İşte, detaylar...

ÖĞRETMENLER GÜNÜ NE ZAMAN 2020?

Türkiye'de 24 Kasım'da kutlanan Öğretmenler Günü bu sene Salı gününe denk geliyor.

ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜN ÖNEMİ

Öğretmenler Günü, öğretmen mesleğini icra eden kimseleri onurlandırmak için çeşitli etkinliklerin düzenlendiği bir kutlama günüdür.

Pek çok ülkede 1994’ten beri her yıl 5 Ekim günü UNESCO tavsiyesiyle Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. 5 Ekim günü, 1966 yılında Paris’te gerçekleşen “Öğretmenlerin Statüsü Hükümetlerarası Özel Konferansı”’nın sona erip UNESCO temsilcileri ile ILO tarafından “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi”’ni oybirliği ile kabul edilişinin yıl dönümüdür.

Kendi kültürel ve tarihi özelliklerine, okul tatil günlerine göre çeşitli ülkelerde farklı tarihler Öğretmenler Günü olarak belirlenmiştir. Örneğin 12 Arap ülkesinde (Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Fas, Katar, Libya, Mısır, Suudi Arabistan, Tunus, Umman, Ürdün, Yemen) her yıl 28 Şubat, Türkiye’de ise her yıl 24 Kasım Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Öğretmenler Gününün tatil olup olmadığı da ülkesine göre değişir.