EKONOMİ
Giriş Tarihi : 13-01-2022 18:22   Güncelleme : 13-01-2022 18:22

Ömer Koç’tan ekonomi mesajı: Beni fevkalade üzüyor

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç, beyin göçüne dikkat çektiği konuşmasında, "Ülkemizin kısıtlı imkanlarıyla yetiştirdiği pırıl pırıl gençlerimizin giderek artan bir şekilde kazanımlarını ülkemize aktarmak yerine istikballerini yurt dışında arama gayretine düştüklerini görmek beni hem fevkalâde üzüyor, hem de had safhada endişelendiriyor" dedi.

Ömer Koç’tan ekonomi mesajı: Beni fevkalade üzüyor

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç, Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği'nin (TÜSİAD) "Oyunun kuralları değil, kendisi değişti" temalı "Dijital Türkiye Konferansı"nda konuştu. Konferansın ‘İkiz Dönüşüm’ oturumunda yaptığı konuşmada son dönemde hızlanan beyin göçüne dikkat çeken Koç, gençlerin istikballerini yurt dışında aramasından endişe duyduğunu ve nedenlerinin etraflıca araştırılması gerektiğini vurguladı.

Konuşmasında dijitalleşmenin, küresel ekonomik büyümeyi sağlayan en önemli faktör haline geldiğini vurgulayan Koç, dijital rekabetin ülkeler arasında artarak sürdüğünü dile getirdi. Koç, “Geçmişteki kritik dönüşümleri kaçıranlar, bu süreçte daha düşük maliyetlerle hızla yol alıp fark yaratabileceklerini gördüler. Dijital dönüşümün Türkiye’nin de dahil olduğu gelişmekte olan ülkeleri ilgilendiren en somut yansımalarını ise sanayi 4.0 dinamiğinde görüyoruz. Batı’nın dijital teknolojilerle verimlilik artışı sağlayıp sanayi üretimini geri çağırdığı bu süreçte, sadece iş gücü maliyeti avantajıyla katma değeri yüksek yatırımları çekmek artık mümkün değil” diye konuştu. Yapılan araştırmaların, 2030 yılında dünyada 84 milyon yetişmiş insan kaynağı açığı olacağına işaret ettiğine de dikkat çeken Ömer M. Koç, Avrupa Birliği’nin 2030 hedefleri çerçevesinde 20 milyon bilgi ve iletişim teknolojileri uzmanı istihdam etmeyi amaçladığını belirtti. Bugün bu rakamın 8 milyon civarında olduğunu söyleyen Koç, “Hedefe ulaşmak için bizim gibi ülkelerin yetişmiş insanlarına yöneliyorlar” dedi.

'Çözüm Atatürk’ün çizdiği yolda'

Kamu idaresinin, iş örgütleri ve diğer paydaşlarla istişare ederek içini doldurduğu strateji belgelerinde çok kıymetli tespit ve hedefler bulunduğuna dikkat çeken Koç, bu hedeflere ulaşabilmek için en temel ihtiyacın nitelikli insan kaynağı olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti: “Bilhassa vurgulamak isterim ki, ülkemizin kısıtlı imkanlarıyla yetiştirdiği pırıl pırıl gençlerimizin giderek artan bir şekilde kazanımlarını ülkemize aktarmak yerine istikballerini yurt dışında arama gayretine düştüklerini görmek beni hem fevkalâde üzüyor, hem de had safhada endişelendiriyor. Bu noktada, Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Bütün ümidim gençliktedir’ sözünü aklımızdan çıkarmadan gençlerimizi anlamak ve kendileri açısından hiç de kolay olmayan bu yolu neden tercih ettikleri üzerinde etraflıca düşünmek gerekiyor. Kuşkusuz farklı sebepler var. Ben bunların hepsinin çözümünün Ulu Önder Atatürk’ün çizdiği çağdaş uygarlık yolunda saklı olduğunu düşünüyorum.”