SİYASET
Giriş Tarihi : 27-03-2021 16:36   Güncelleme : 27-03-2021 16:36

Prof. Dr. Kadri Yıldırım Diyarbakır'da toprağa verildi

Geçirdiği beyin kanaması sonucu vefat eden HDP Siirt eski Milletvekili Prof. Dr. Kadri Yıldırım, yüzlerce kişinin katıldığı törenle toprağa verildi.

Prof. Dr. Kadri Yıldırım Diyarbakır'da toprağa verildi

Diyarbakır’da 4 gün önce evinde geçirdiği beyin kanaması sonrası dün akşam saatlerinde vefat eden Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Milletvekili Prof. Dr. Kadri Yıldırım için Bağlar ilçesi Yeniköy Mezarlığı’nda tören düzenlendi. Törene, Yıldırım ailesi, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanları Saliha Aydeniz ve Keskin Bayındır, HDP milletvekilleri Dersim Dağ, Remziye Tosun, Mahmut Toğrul, İmam Taşçıer, Nejdet İpekyüz, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, HDP eski milletvekili Altan Tan, yazar ve dil bilimcilerinin de aralarında bulunduğu yüzlerce kişi katıldı. 
 
POLİS BAYRAĞI ALMAK İSTEDİ
 
Mezarlık camisinde cenaze namazı kılındıktan sonra Yıldırım’ın cenazesi, sevenleri tarafından omuzlarda taşınarak cenaze aracına götürüldü. Törene katılan yüzlerce kişi, Yıldırım’ın defin edileceği mezara kadar kitlesel bir şekilde yürüdü. Cenaze tabutunun üzerine örtülen Kürdistan Bölgesel Yönetimi bayrağı polisler tarafından alınmak istendi. Polisler ile tartışan Yıldırım’ın yakınları, duruma sert tepki gösterdi. Yıldırım'ın yakınları ile polis arasından kısa süren bir arbede yaşanırken, polislerin bayrağı almasına izin verilmedi. 
 
CENAZE TOPRAĞA VERİLDİ
 
Yıldırım’ın cenazesi dualar eşliğinde toprağa verildi. Törenin ardından siyasetçiler, yazarlar ve cenazeye katılanlar, taziyelerini Yıldırım ailesi fertlerine ilettikten sonra Yeniköy Mezarlığı’ndan ayrıldı. (MA)