SİYASET
Giriş Tarihi : 30-11-2019 13:04

Rize Chp Dolmuş Zamlarının Geri Alınmasını İstedi.

S.S. 8 Nolu Rize Şehir İçi Minibüsleri Kooperatifinin talebi üzerine merkeze bağlı şehir içi dolmuşlarının yolcu taşımacılığında zam yapılması kararı alındı.

Rize Chp Dolmuş Zamlarının Geri Alınmasını İstedi.

Rize Belediye Meclis kararı ile  2,25 TL olan sivil yolcu ücreti 2,75 TL’ye, 1,75 TL olan öğrenci ücretinin ise 2,00 TL’ye yükseltildi.Yeni fiyatlar 02.12.2019 Pazartesi gününden itibaren geçerli olacak. Yeni tarifeye göre Dolmuş Taksi fiyatları da  3,00 TL olarak belirlendi.

CHP den tepki

Rize CHP yapılan zamlara tepki gösterdi.CHP Rize gençlik kolları il başkanı CHP Rize eski milletvekili adayı Kemal Özgür Kahraman zamların geri alınmasını istedi.


Kahraman: "ülkemizde yaşanan ekonomik kriz insanlarımızın yaşam standartlarını her geçen gün düşürmektedir.Yaşanan krizin faturası emekçilere ve onun çoçuklarına çıkartılıyor.Bu zamlar kabül edilemez.


Öğrencilerin devletten aldığı burs 500 TL Rize'de ki bütün KYK yurtlarının kampüslere uzak olduğunu göz önünde bulundurursak bir öğrencinin aylık dolmuş ücreti  en az 120 TL. Aylık KYK yurt ücreti 200 TL kampüs içi aylık yemek ücreti 120 TL. Diğer okul ücretlerini ve ihtiyaçlarını minumum 100 TL olarak hesaplarsak bir öğrencinin Rize'de okuması için aylık masrafı 540 TL etmektedir.Bu rakamlar öğrencinin sadece barınması için geçerlidir.Öğrenci hiç bir sosyla kültürel aktivitedede bulunması dahi söz konusu olmadığı hal de böyle bir rakamla karşılaşıyoruz.

Şehrimizde öğrencinin okuması zor

Bazı öğrenci kardeşimizin devletten aldığı 500 TL burs ile 40 TL zararda iken burs veya kredi almayan öğrencilerin bu ekonomik şartlarda şehrimizde okuması mümkün değildir. Öğrenci ücretine yapılan zam en kısa zamanda geri çekilmelidir.  Türkiye'nin dört bir yanında öğrenci ulaşım ücretlerine indirim yapılırken Rize'de yapılan bu zam Türkiye şartlarına ve koşullarına tamamen aykırıdır. Konu hakkında ilgililerle görüşecek, zammın geri çekilmesi için gerekli çalışmayı yapacağız." dedi.

 

Kemal Özgür Kahraman Kimdir.

Kemal Özgür Kahraman Rize'de dünyaya geldi. 2014 yılında Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nden mezun olan Kahraman, uluslararası ilişkiler alanında tez çalışmaları bulunmakta ayrıca Boğaziçi Üniversitesi Avrupa Siyaset Okulundan mezun olmuştur.
TGB Rize İl Başkanlığı ve CHP Gençlik Kolları Rize Başkanlığı görevlerinde bulunan Kahraman, bekardır.

27. dönem CHP Rize milletvekili adayı