RİZE
Giriş Tarihi : 27-10-2020 11:22   Güncelleme : 27-10-2020 11:22

Rize’de hamsi fiyatları geriledi!

Rize’de tezgâhlarda üç gün önce kilosu 40 TL’den satılan hamsinin bugün itibariyle kilosu 10 TL’ye kadar indi.

Rize’de hamsi fiyatları geriledi!

Marmara hamsisinin yerine bölgede yeni yeni avlanmaya başlayan hamsinin tezgâhlara gelmesi ile fiyatı 10 TL’ye gerilerken, tezgahlar yerli hamsi ile şenlendi. Palamut avının son dönemde düşüşe geçmesi ile birlikte beklenen hamsi avı da başladı.

Bu sezon hamsinin erken geldiğini belirten balıkçı esnaflarından Nazım Öksüz, bu sezon hamsinin bol olacağını düşündüklerini ifade ederek “Karadeniz’in yerli hamsisi, Trabzon açıklarında avlandı. İnşallah bu sene bol olacak. İlk çıktığında fiyatı yüksekti ancak şimdi bol olunca fiyatı 10 TL’ye düştü.

Hamsi bu sene erken geldi

Geçen sene pek yoktu daha az idi. Bu sene bol olacak vatandaş da ucuz hamsi yiyecek inşallah. Sezon güzel başladı, inşallah hamsi de bol çıkarsa hem bizim için hem de vatandaş için iyi olacak. Biraz daha bol olduğu zaman fiyatı daha da düşer. Böyle devam ederse kilosu 7,5-10 TL’ye kadar düşer” dedi.

Vatandaşlardan Serdar Şahin da bu sene ilk kez hamsi aldığını belirterek “Bu sene ilk kez hamsi alıyorum. Hamsiyi çok seviyoruz, inşallah bu sene bol bereketli geçer. Fiyatlar uygun olursa bol bol hamsi yiyeceğiz inşallah. Fiyatı yeni çıkması dolayısıyla uygun sayılır. 3-4 gün önce fiyatı çok yüksekti almamıştım şu an 10 TL’yi görünce aldım” diye konuştu.