RİZE
Giriş Tarihi : 13-07-2020 18:02   Güncelleme : 13-07-2020 18:02

Rize'de kurban satış ve kesim alanlarında sıkı kovid-19 tedbirleri

Rize Belediyesi, Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeni ile Kurban Pazarı için tüm hijyen tedbirlerini de aldı.

Rize'de kurban satış ve kesim alanlarında sıkı kovid-19 tedbirleri

Rize'de bu yıl kurban satışı ve kesim hizmetleri, Koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında Rize Belediyesi kontrolündeki Boğaz Mahallesinde bulunan çok katlı hayvan satış ve kesim alanında yapılacak.

Rize Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, çok katlı hayvan satış ve kesim alanı dışında hayvan satışının kesinlikle yapılmayacağı belirtilerek, "Vatandaşların, kesim alanından faydalanması için Rize Belediyesine başvuruda bulunup randevu alması gerekmektedir. Kesimler veteriner hekim gözetiminde uzman kasaplar tarafından gerçekleştirilecek; kesim ücretleri büyükbaş hayvanlar için 500,00 TL Küçük baş için 250,00 TL olarak belirlenmiştir." denildi.

Vatandaşların, konu hakkında istek ve şikayetlerle ilgili olarak 444 50 53 numaralı telefonu arayabileceklerinin belirtildiği açıklamada, "Kovid-19 tedbirlerinin uygulanacağı pazar alanı Belediye ekipleri tarafından sürekli dezenfek de edilip, girişlerde Sağlık İl müdürlüğü ekiplerince, gelen kişilerin ateşi ölçülecek, yüksek ateşi olanlar ve maske takmayan vatandaşlar emniyet ve zabıta ekipleri tarafından pazara alınmayacaktır." denilerek, hayvan satışlarında maske, eldiven ve sosyal mesafe kurallarına dikkat edilmesinin ve aynı zamanda kurban satışlarında el sıkışmaların yapılmaması gerektiği de vurgulandı.

Açıklamada ayrıca, Kurban kesim günü hisse sahipleri haricindeki kişilerin kesim alanına alınmayacağı ve kesimi takip eden süreci de kesim bölgesi dışında bekleyecekleri vurgulandı.

Kurban alırken nelere dikkat edilmeli?

* Kurbanlık olarak alacağınız hayvanın yaşını doldurup, doldurmadığına bakmak gerekir. Büyükbaş hayvan alacaksanız süt dişleri düşmüş 2 yaşını bitirmiş, 3 yaşından gün almış olması, küçükbaş hayvan alınacaksa 1 yaşını doldurmuş 2 yaşından gün almış olması gerekir.

* Kurban edilecek hayvanı, sağlıklı, azaları tam ve besili olması hem de sağlık bakımından önem arz eder.

* Sağlıklı hayvanların belirgin özellikleri vardır; Besili sığırlarda gövde her yönden dolgun görünümde, butlar yuvarlak, omuzlar geniş, vücut çıkıntıları belirsiz, deri yumuşak ve elastiki, bakışları canlı kıllar ince ve parlaktır.

* Ayrıca, göz, burun, ağız, meme ve arkasında anormal akıntılar, bacak ve ayaklarında topallık, deri ve memelerinde hastalık belirtisi şişkinlik, renk değişimi ve yara bulunmamalı.

* Hayvan varlığının devamı açısından damızlık değeri olan hayvanlar kesilmemeli öncelikle erkek hayvanlar kurban olarak tercih edilmelidir.

* Çeşitli bölgelerden getirilen kurbanlık hayvanların küpeli olması, büyükbaş hayvanların pasaportu, küçükbaş hayvanların nakil belgesi ve/veya Veteriner Sağlık Raporu aranmalıdır. Bu belgeler hayvanların getirildiği kaynağın ve hayvanların sağlığının güvencesi niteliğindedir .