RİZE
Giriş Tarihi : 24-11-2021 07:12   Güncelleme : 24-11-2021 07:12

RİZELİ ESKİ İÇİŞLERİ BAKANI HASAN FEHMİ GÜNEŞ HAYATINI KAYBETTİ

Cumhuriyet Halk Partisi’nde uzun dönem siyaset yapan, CHP Milletvekilliği, Cumhuriyet Senato üyeliği ve 12 Eylül 1980 darbesinden önce İçişleri Bakanlığı görevlerinde bulunan aslen Rizeli olan Hasan Fehmi Güneş, hayatını kaybetti.

RİZELİ ESKİ İÇİŞLERİ BAKANI HASAN FEHMİ GÜNEŞ HAYATINI KAYBETTİ

Aslen Rize’nin Salarha Beldesi Elmalı Köyünden olan 42. Hükümet İçişleri Bakanı, CHP 18 ve 22. Dönem İstanbul Milletvekili Hasan Fehmi Güneş, 87 yaşında hayatını kaybetti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, vefat eden eski İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş’in ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

Kılıçdaroğlu Hasan Fehmi Güneş’in oğlu Utkan Güneş ve torunu Hasan Fehmi Güneş’e başsağlığı diledi.

Kılıçdaroğlu’na ziyarette, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay eşlik etti.

HASAN FEHMİ GÜNEŞ İÇİN TÖREN DÜZENLENECEK

Milletvekilliği, Cumhuriyet Senato üyeliği ve İçişleri Bakanlığı görevlerinde bulunan Hasan Fehmi Güneş için 24 Kasım Çarşamba günü saat 11.00'da TBMM’de tören yapılacak. Güneş'in cenazesi törenden sonra Sakarya’nın, Karapürçek ilçesine götürülecek. Cenaze 25 Kasım Perşembe günü burada toprağa verilecek.

HASAN FEHMİ GÜNEŞ KİMDİR?

Aslen Rizeli olan Hasan Fehmi Güneş, 1934 yılında Adapazarı’nda doğdu.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Hasan Fehmi Güneş, Nallıhan Cumhuriyet Savcılığı, Sakarya Mühendislik Akademisi Öğretim Görevliliği, Serbest avukatlık, Cumhuriyet Senatosu Sakarya Üyeliği (12 Ekim 1975 – 12 Eylül 1980) görevlerini gerçekleştirdi.

XVIII. ve XXII. dönem CHP İstanbul Milletvekilliği ile İçişleri Bakanlığı da yapmış olan Hasan Fehmi Güneş, oyuncu Aynur Aydan ile aralarında geçen bir aşk skandalı sonucu 5 Ekim 1979 tarihinde hükûmetten istifa etti.

Evli ve iki çocuk babasıdır.