RİZE
Giriş Tarihi : 05-01-2021 22:20   Güncelleme : 05-01-2021 22:20

Saadet Rize Gençlerinden İktidara Kırmızı Kart

Saadet Partisi Rize Gençlik Kolları, 2021 bütçesini hazırlayan siyasi iradeye kırmızı kart gösterdiklerini belirterek, "Sandıkta görüşürüz" mesajı verdi.

Saadet Rize Gençlerinden İktidara Kırmızı Kart

Saadet Partisi Rize İl Gençlik Kolları Başkanı Tayyip Kanbur, TBMM'de kabul edilen ve 01 Ocak itibariyle yürürlüğe giren 2021 Yılı Bütçesinde faiz giderlerine ayrılan bütçenin eğitime ayrılan toplam bütçeden fazla olduğunu belirterek, "Dünya 5’ten; faiz lobisi ise 26 milyon öğrenciden büyüktür!" dedi.

2021 Yılı Bütçesinde Temel Eğitim için 82 Milyar Lira, Orta Öğretim için 43 Milyar Lira ve Yüksek Öğretim için 52 Milyar Lira olmak üzere toplam 177 Milyar Lira kaynak ayrıldığını ancak faiz giderlerine ayırılan bütçenin 179 Milyar Lira olduğunu hatırlatan Kanbur, "83 milyon vatandaşın bütçesi belirlenirken yalnızca öğrenciler değil de esnaflar, çiftçiler, işçiler, emekliler, memurlar dahil olmak üzere toplumun bütün kesimleri gözetilmeli, adil bir şekilde pay ayrılmalıdır. Eğer kaynaklar adil paylaşılmazsa sorunlar kaçınılmaz olur, kaynaklar adil paylaşılmazsa bir yerde israf varken diğer yerde yokluk yaşanır." dedi.

Öğrencilerin ve mezunların ihtiyaçlarını gidermeyecek bir bütçe!

Koronavirüs Pandemisi nedeniyle geçilen Uzaktan Eğitim Modelinin uygulanmaya devam ettiğini hatırlatan Kanbur, "Bu süreçte binlerce köyde internet yok, tableti ya da bilgisayarı olmadığı için yine binlerce öğrenci eğitim sürecine dâhil olamıyor. Peki ya niçin? Kaynak ayrılmadığı için. Uygulanmaya başlanan bu bütçe, internete bağlanabilmek için çıktığı çatıdan düşerek hayatını kaybeden öğrencilerimizin ihtiyaçlarını gidermek için hazırlanmış bir bütçe değildir. Uygulanmaya başlanan bu bütçe, KYK borcunu ödeyemediğinden dolayı icralık olan 280 bin mezunun derdine merhem olmak için hazırlanan bir bütçe değildir. Oysa 2021 yılı bütçesinde faiz lobisine ödenecek miktarın sadece yüzde 3’ü ile KYK borçlarının tamamını silmek mümkündür. Uygulanmaya başlanan bu bütçe 15-34 yaş aralığında bulunan; 770 bini ilköğretim, 698 bini ortaöğretim ve 961 bini yükseköğretim mezunu olmak üzere toplamda 2 milyon 429 bin genç işsizin problemlerine çare olabilecek bir bütçe değildir." ifadelerini kullandı.

Vatandaşa yeni acı reçeteler veren bir bütçe!

Siyasi iktidarın vergi, bağış, ceza ve harçlar yoluyla vatandaştan topladığı kaynakları faize ve israfa aktardığını belirten Kanbur, "Uygulanmaya başlanan bu bütçe, özellikle salgın sürecinde derinleşen ekonomik krizle birlikte iş ve gelir kaybı yaşayan milyonlarca vatandaşın kayıplarını azaltacak bir bütçe değildir. 2021 yılı bütçesinde; işçi yok, atama bekleyen öğretmen yok, sağlık çalışanları, çiftçi yok, esnaf yok, emekli yok, işsiz gençler, KYK borçlusu mezunlar yok, dar gelirli vatandaşlar yok. Yeniden büyük bir Türkiye vizyonuna çok uzak, yaşanabilir bir Türkiye hedefinin yanından bile geçmeyen bu bütçeyi hazırlayıp onaylamak, halkımıza yeni acı reçeteler vermekten başka bir şey değildir." dedi.

"Sandıkta görüşürüz"

Hazırlanan 2021 Bütçesinin Ocak ayından itibaren başlayan yüksek vergi artışlarını ve zam yağmurunu beraberinde getirmeye devam edeceğini belirten Kanbur, açıklamasını şöyle tamamladı; "Biz Saadet Partisi İl Gençlik Kolları olarak, başta gençler olmak üzere vatandaştan yana olmayan, vatandaşın ihtiyaçlarını karşılamayacak bu bütçeyi kabul etmemiz mümkün değildir ve bu bütçe bir kırmızı kartı hak etmektedir. Bu yüzden 2021 yılı bütçesini hazırlayan ve onaylayan siyasi iktidara ilimizde yaşayan tüm gençler adına kırmızı kart gösteriyor ve sandıkta görüşürüz diyoruz"