ANTALYA
Giriş Tarihi : 28-07-2021 16:41   Güncelleme : 28-07-2021 16:41

SON DAKİKA: Manavgat'ta orman yangını... Yerleşim yerlerine ulaştı

Antalya'nın Manavgat ilçesindeki ormanlık alanda yangın çıkarken, havadan ve karadan söndürme çalışması başlatıldı. CNN TÜRK'e konuşan Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, "Akılalmaz, kötü bir tablo. Tam anlamıyla neyin içinde olduğumuzu bile fark edemedik" dedi. Öte yandan AFAD yangından 30 vatandaşın etkilendiğini duyurdu.

SON DAKİKA: Manavgat'ta orman yangını... Yerleşim yerlerine ulaştı

Yangın Manavgat'ın Side Mahallesi yakınlarında başladı. Ormanlık alanda çıkan yangın rüzgarın etkisiyle yerleşim yerlerine doğru ilerledi. Alevler Antalya Alanya karayolundaki petrol istasyonlarına kadar ilerledi. Ekipler alevlerin petrol istasyonuna ulaşmaması için mücadele ediyor.

Alevlerin şehir merkezine ulaşmasının ardından 3 mahalle boşaltıldı.

BAKAN PAKDEMİRLİ'DEN AÇIKLAMA

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Antalya Manavgat'ta saat 12.05'te başlayan yangına ekiplerimiz 1 uçak, 19 helikopter, 6 dozer, 103 arazöz, 412 personel ile müdahale ediyor. Ormanın kahramanları büyük bir özveri ile çalışmalarını sürdürüyor.  Söndürme çalışmalarını yerinde incelemek için Manavgat’a geçiyorum. Ayrıca Mersin Gülnar’da saat 13.09’da başlayan yangına da ekiplerimiz çok kısa sürede müdahale etti.  1 helikopter, 40 Arazöz, 3 dozer, 160 personel ile yangını kontrol altına alma çalışmaları devam ediyor" açıklamasında bulundu.

MUHİTTİN BÖCEK: BUGÜNE KADAR BÖYLE BİR YANGIN GÖRMEDİM

CNN TÜRK canlı yayınında konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, "En kötü günümüzü yaşıyoruz. Ben bugüne kadar böyle bir yangın görmedim. Düşündürücü olan 4 ayrı bölgede çıkmış olmasıdır. Şu anda tüm itfaiye ekibimiz orada. Herkes elinden geldiğinde havadan karadan söndürme işlemleri yapılıyor. Bir taraftan 4 mahallemizdeki vatandaşlarımızın evleri boşaltılıyor. İnşallah kısa zamanda can kaybı olmadan bu yangın söndürme işlemi gerçekleştirilmiş olur. 4 ayrı yerde yangın var, hepsini kontrol altına almaya çalışıyoruz. Tahliye işlemleri hızla devam ediyor, aşırı derecede bir duman var, gereği yapılıyor. Herkes burada, sayın Bakan da geliyor, az sonra o da Manavgat'ta olacak. Can kaybı bilgisi henüz yok, olmayacaktır inşallah" dedi.

BELEDİYE BAŞKANI: YANGIN RÜZGARLA YAYILIYOR

CNN TÜRK canlı yayınında konuşan Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, "Yangın yerleşim yerlerine ulaştı, ev ve iş yerlerine zarar verdi. Yangın Manavgat merkeze sirayet etmiş durumda. Tahliye edilen yerleşim alanları var, can kaybı olmamasını umuyoruz. Rüzgarın etkisiyle yangın kısa sürede yayılıyor. Nereye müdahale edeceğimizi şaşırdık. Yangına tam anlamıyla müdahale edemedik. Havadan müdahale var. Devam ettiği için trafik kilitlendi. Akılalmaz, kötü bir tablo. Tam anlamıyla neyin içinde olduğumuzu bile fark edemedik. Vatandaşlarımızdan yangının olduğu bölgelerde araçlarıyla trafik oluşturmamalarını istiyoruz" dedi.

KAYMAKAM: TURİSTİK ALANLARA BİR ETKİ SÖZ KONUSU DEĞİL

CNN TÜRK'e konuşan Manavgat Kaymakamı Mustafa Yiğit, "Yangın Manavgat merkezine de sıçradı. Turistik alanlara bir etki söz konusu değil, sahile epeyce uzak bir noktada. Yangına müdahaleye devam ediliyor, inşallah en kısa sürede sonuca ulaşırız. Çevre illerden destek istedik. Manavgat merkezdeki yangınlar kontrol altına alındı fakat mahallelerdeki yangınlar sürüyor" dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de bölgeye doğru yola çıktı.

2 FARKLI NOKTADA YANGIN

Antalya'da 2 ayrı noktada çıkan orman yangını yerleşim yerlerini tehdit ediyor.

"2 tane benzin istasyonunun bulunduğu nokta. Yangının daha da büyümemesi için hortumlarla yangına insanlar müdahale ediyor. Vatandaşlar su şişelerine doldurdukları sularla alevleri söndürmeye çalışıyor."