EKONOMİ
Giriş Tarihi : 30-10-2020 09:03   Güncelleme : 30-10-2020 09:03

Sürekli zarar eden ÇAYKUR'un harcamaları açıklansın

Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan, son 3 yıl üst üste zarar eden ÇAYKUR'da harcamaların nereye yapıldığının kamuoyuna açıklanmasını istedi.

Sürekli zarar eden ÇAYKUR'un harcamaları açıklansın

DİSK Yönetim Kurulu Üyesi ve Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan, ÇAYKUR’un Varlık Fonu’na devredildiği 2017 yılından bu yana, 2017’de 267 milyon, 2018’de 657 milyon 86 bin, 2019’da ise 733 milyon lira zarar ettiğini belirterek harcamaların nereye yapıldığının açıklanmasını istedi.

40 bin işçinin çalıştığı dönemlerde kâr eden, çay üreticisine destek olan ÇAYKUR’un şimdi 8 bini mevsimlik olmak üzere 10 bin işçisinin olduğunu belirten Aslan, “Türkiye’de tekel konumunda olan bir kamu işletmesinin zarar etmesi mümkün değilken ÇAYKUR yönetimi bunu 'başarmış' bulunuyor. Daha önce kamu kurumlarının başına örülen çorap şimdi ÇAYKUR’un başına örülüyor. İşçileri yoksulluk sınırının altında ücretlere mahkum edenler, milyonları nereye harcadıklarını başta ÇAYKUR işçileri olmak üzere, çay üreticilerine ve halka açıklamalıdırlar” dedi.

ÇAYKUR’da pandemiye karşı gerekli önlemlerin alınmadığını ve bu sebeple Kovid-19 pozitif vakalarının arttığını hatırlatan Aslan, taleplerini şöyle sıraladı:

  • ÇAYKUR’u zarar ettirenler istifa etmeli, etmedikleri koşullarda görevden alınmalı.
  • ÇAYKUR Varlık Fonu’ndan çıkarılmalı, işletme her düzeyde işçilerin denetimine açılmalı.
  • ÇAYKUR’un tüm mali işleri, yapılan harcamalar kamuoyuna açıklanmalı.
  • Tüm mevsimlik işçiler kadroya alınmalı.
  • Fabrikalar pandemi koşullarına uygun hale getirilmeli, işçilere düzenli ve yaygın test yapılmalı.