TRABZON
Giriş Tarihi : 23-03-2021 14:07   Güncelleme : 23-03-2021 14:07

Trabzon Pazarkapı'da tarihi kazıda altın mı bulundu? O iddiaya yanıt geldi...

Trabzon’un Ortahisar İlçesi Pazarkapı Mahallesinde otopark inşaatı sırasında bulunan tarihi eserlerle ilgili ilk çalışma durduruldu. Çalışmalarla ilgili Müze Müdürlüğü Rapor hazırlayacak. Hazırlanan rapor Koruma Bölge Kuruluna verilecek. Kurulun kazı çalışmalarının geniş bir alanda devam edip etmeyeceğine karar verecek. Bölgede altın bulunduğu iddialarına müze müdürlüğü yetkililerinden ise yalanlama geldi.

Trabzon Pazarkapı'da tarihi kazıda altın mı bulundu? O iddiaya yanıt geldi...

Trabzon'un Ortahisar ilçesi Pazarkapı Mahallesi'nde, Trabzon Büyükşehir Belediyesinin otopark projesi için kamulaştırılan arazide yapılan kazı çalışmalarında tarihi kalıntılara rastlandı. Tarihi kalıntılara rastlanması sonrasında bölgede kazı yapılması için Kültür ve Turizm Bakanlığına başvuruldu. Bakanlık onayının ardından bölgede Trabzon Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü görevlilerince kazı çalışması yapıldı. Kazı yapılan alanda ilk bulgulara göre Roma İmparatoru Hadrianus ile Genç Bizans dönemine ait yapılara ulaşıldığı kaydedildi. 

KAZI ÇALIŞMALARI ŞİMDİLİK SONLANDIRILDI

Bölgede yaklaşık 1 aydır sürdürülen kazı çalışmaları şimdilik sonlandırıldı. Sonlandırılan kazı çalışmaları sonrasında Trabzon Müze Müdürlüğü yetkililerinin bölgeyle ilgili rapor hazırlayacağı ve bu raporu Koruma Bölge Kuruluna Sunacağı kaydedildi. Raporda bugüne kadar yapılan çalışmaların, bölgede bulunan tarihi kalıntılarla ilgili bilgiler verileceği bildirildi. Bu rapor doğrultusunda Koruma Bölge Kurulu ise alanda geniş çaplı kazı yapılıp, yapılmayacağına karar verecek. 

RAPOR HAZIRLANIYOR

Kazı yapılan koruma altına alınırken, Bölge Kurulunun alanda daha geniş çaplı kazı çalışmasına karar vermesi durumunda ise kazı alanı genişletilecek. Kazı yapılan alanın genişletilmesi durumunda bölgede otopark olarak kullanılan alanda kazı alanına dahil edilmesi bekleniyor. 

ALTIN İDDİALARINA YALANLAMA

Trabzon Müze Müdürlüğü yetkilileri halk arasında dolaşan ‘Bölgede altın bulundu” iddialarını ise yalanladı. Bölgede Roma ve Bizans dönemlerine ait 4 sikke, 1 şamdan ve çok sayıda seramik, kremi ve çömlek  parçasının yer aldığı arkeolojik kalıntılara ulaşıldığı kaydedildi. (61saat)