Aktüel
Giriş Tarihi : 20-11-2020 22:06   Güncelleme : 20-11-2020 22:06

Yeni koronavirüs tedbirleri neleri kapsıyor? Camiler açık mı kapalı mı?

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını hızla yayılmaya devam ediyor. Koranavirüs pozitif vaka ve hasta sayılarının çok fazla artması üzerine yeni koronavirüs tedbirleri yayınlandı. Yeni koronavirüs tedbirleri neleri kapsıyor? Camiler açık mı kapalı mı?

Yeni koronavirüs tedbirleri neleri kapsıyor? Camiler açık mı kapalı mı?

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile yeni koronavirüs önlemleri açıklandı. 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 20 yaş altı gençler için sokağa çıkma kısıtlamaları geri gelince vatandaşlar camilerin kısıtlamalara dahil olup olmadığını merak etmeye başladı. Yeni koronavirüs tedbirleri neleri kapsıyor? Camiler açık mı kapalı mı?

YENİ KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ NELERİ KAPSIYOR?

İçişleri Bakanlığının, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele amacıyla valiliklere gönderdiği genelge kapsamında uygulanacak tedbirler, bugün saat 20.00'de başlayacak.

Bu kapsamda, alışveriş merkezi, market, berber, kuaför ve güzellik merkezleri, 20.00'de kapanacak, 21 Kasım Cumartesi'den itibaren 10.00-20.00 saatleri arasında açık olacak.

 

Restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya gibi yeme ­içme yerleri 10.00-20.00 saatlerinde sadece paket servis veya "gel­-al" şekilde hizmet verecek. Restoran, lokanta veya online yemek sipariş firmalarınca saat 20.00'den sonra sadece telefonla ya da online sipariş üzerine paket servis hizmeti verilebilecek.

İl ve ilçe Umumi Hıfzıssıhha kurullarınca tek tek belirlenmek ve yerleşim sahasında bulunmamak kaydıyla şehirlerarası kara yolları kenarında bulunan ve şehirlerarası toplu ulaşım ve lojistik amaçlı araçlara hizmet veren dinlenme tesislerinde yer alan yeme içme yerleri kısıtlamalardan istisna tutulacak.

 

 

Sinema salonları 31 Aralık 2020'ye, kahvehane, kıraathane, kır bahçesi, internet kafe/salonu, elektronik oyun salonları, bilardo salonları, lokaller ve çay bahçeleri ile halı sahaların faaliyetleri ise yeni bir karar alınıncaya kadar durdurulacak.

Daha önce faaliyetleri durdurulan nargile salonları ile ilgili uygulama devam edecek.

Tüm illerde cumartesiden itibaren 65 yaş ve üzeri kişiler gün içerisinde 10.00-13.00 saatlerinde, 1 Ocak 2001 ve sonrasında doğan 20 yaş altı bireyler ise gün içerisinde 13.00-16.00 saatlerinde sokağa çıkabilecek. Bu saatler dışında belirtilen yaş gruplarındaki vatandaşların sokağa çıkmaları kısıtlanacak.

İş yerleri ile illiyetlerini gösteren çalışma, SGK kaydı gibi belgeleri ibraz eden çalışanlar ise bu uygulamadan istisna tutulacak.
Yeni bir karar alınıncaya kadar, hafta sonları saat 10.00-­20.00 dışında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Üretim, imalat ve tedarik zincirleri bu kısıtlamadan muaf tutulacak.

Bu doğrultuda ilk uygulama, 21 Kasım Cumartesi günü saat 20.00'den 22 Kasım Pazar günü saat 10.00'a kadar, 22 Kasım Pazar günü saat 20.00'den 23 Kasım Pazartesi günü saat 05.00'e kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

Bu tarihlerden sonraki hafta sonlarında da uygulama, yeni bir karar alınıncaya kadar belirtildiği şekilde devam edecek.

CAMİLER AÇIK MI, KAPALI MI?

Yeni koronavirüs tedbirleri kapsamında yayınlanan genelgeye göre camilerle ilgili bir kısıtlama olmayacak. Tüm camiilerde sosyal mesafe ve koronavirüs kuralalrına uyarak ibaet edilebilecek.